Trump ruší Obamův program pro dětské přistěhovalce. Byl protiústavní, tvrdí ministr

Americký prezident Donald Trump se rozhodl zrušit vízový program pro přistěhovalce, kteří přišli do USA jako děti. Chce tak prý získat nová pracovní místa pro rodilé Američany. Nařízení jeho předchůdce Baracka Obamy chránící statisíce migrantů navíc podle něj obešlo Kongres. Splnění jednoho ze zásadních Trumpových předvolebních slibů vyvolalo ostrou kritiku opozičních demokratů a hněv lidí odkázaných na program. Obama ho označil za kruté.

Washington (Aktualizováno: 22:40 5. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Nechci trestat děti, z nichž většina je nyní již dospělá, za činy jejich rodičů. Ale musíme také uznat, že jsme zemí příležitostí proto, že jsme zemí, která dodržuje zákony," uvedl americký prezident Donald Trump.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions pak zdůraznil, že nařízení soustavně porušovala ústavu. „Jednoduše řečeno, pokud chceme ve Spojených státech nadále posilovat ústavu a právo, ministerstvo spravedlnosti už nemůže dál bránit takové porušování,“ uvedl.

Bývalý americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Trump pak podle Sessionse chce, aby byla imigrační pravidla upravená zákonem, který může schválit pouze Kongres. Program známý pod zkratkou DACA bude v omezené podobě pokračovat ještě půl roku a pak úplně skončí.

Americká vláda během této doby podle agentury Reuters obnoví víza a pracovní povolení některým majitelům. Nebude už ale přijímat nové žádosti.

Bývalý americký prezident Barack Obama kroky svého nástupce a názorového oponenta komentuje pouze výjimečně. Tentokrát ale označil jeho rozhodnutí za kruté a špatné. „Aby bylo jasno, dnešní krok není vyžadován zákonem," napsal Obama na facebooku v reakci na slova o nelegálnosti svého výnosu.

„Je to politické rozhodnutí a morální otázka," uvedl s tím, že by Američané neměli ohrožovat budoucnost mladých lidí, kteří podle něj nepředstavují žádné riziko a nic nám ostatním neberou.

Migranti podnikají a kupují nemovitosti

Děti a mladí migranti mohli díky tomuto systému dostat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní dovolení. Přistěhovalci tak mohli ve Spojených státech pracovat a žít bez strachu z deportace.

Migranti vstupující do tohoto programu museli splňovat celou řadu podmínek jako například školní docházku nebo čistý trestní rejstřík. V rámci programu DACA mohly děti migrantů například požádat o řidičský průkaz, kreditní kartu nebo si otevřít účet v bance.

Zatím není jasné, jak velké by mohly být následky zrušení programu. Televize CNN ale s odvoláním na nedávný výzkum z Univerzity v Kalifornii uvedla, že pět procent migrantů, kteří se dostali do programu DACA, začali podnikat. Dalších 16 procent lidí si podle tohoto výzkumu koupili svůj první dům.

Nesouhlasí i šéf Facebooku i Microsoftu

S Trumpovým krokem nesouhlasí například americká obchodní komora, podle které je toto opatření proti základním americkým hodnotám a principům a navíc není v nejlepším zájmu USA.

Zrušení programu kritizuje i výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg. Podle šéfa Microsoftu Brada Smithe pak mladí přistěhovalci zvyšují konkurenci na pracovním trhu a jsou důležitou součástí této softwarové společnosti.

Lidé protestující ve Washingtonu proti Trumpovu rozhodnutí zrušit program pro dětské přistěhovalce | Zdroj: Reuters

A nesouhlasí s ním i některá města jako například New York a Washington, které se kvůli tomu chtějí soudit.

Proti Trumpovu rozhodnutí demonstrovaly před Bílým domem desítky lidí. „Mám strach, je to chvíle nejistoty," řekla televizi CNN jedna z imigrantek před prezidentským sídlem Greisa Martínezová, která stejně jako desetitisíce dalších nemá v USA jistou budoucnost. „Přistěhovalci jako já tady ale zůstanou. Věřím v naši demokracii, věřím v náš sen," dodala.

Demonstrace se konaly i v New Yorku, kde policie zadržela desítku lidí blokujících silnici před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower, v Miami, Phoenixu nebo Denveru, kde demonstrovaly stovky studentů spolu s pedagogy.

Americká vláda nyní ponechá na Kongresu, aby situaci upravil zákonem. Pokud tak neučiní do půl roku, lidé, na něž se dosud vztahoval program známý pod zkratkou DACA, ztratí možnost získat vízum nebo pracovní povolení.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme