Trumpova firma jednala před volbami o stavbě hotelu v Moskvě. Nesouviselo to, tvrdí právník

Společnost Trump Organization chtěla v Moskvě postavit hotelový komplex Trump Tower a o zakázce vyjednávala v době předvolební kampaně. S kampaní to ale nesouviselo, uvádí v prohlášení pro členy Kongresu Trumpův právník Michael Cohen.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters, Reuters

Koncem roku 2015 a na začátku roku 2016 usilovala společnost Donalda Trumpa o velkou stavební zakázku v Moskvě. Trumpův právník Michael Cohen v prohlášení pro členy Kongresu uvedl, že společnost Trump Organization vyjednávala o stavbě komplexu Trump Tower v Moskvě v době Trumpovy předvolební kampaně.

Výbor pro tajné služby

Sněmovní výbor pro tajné služby je jeden z panelů, které vyšetřují údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb a případnou snahu lidí z Trumpova volebního týmu ovlivnit volby ve spolupráci s Moskvou. Prezident Trump a ruská vláda jakoukoli spolupráci v tomto duchu popírají.

Dvoustránkové Cohenovo prohlášení, určené Výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů, mají americká média k dispozici.

Jak Washington Post podotýká, právník Cohen byl na přelomu let 2015 a 2016 jedním z viceprezidentů společnosti Trump Organization. V prohlášení uvádí, že vyjednávání ohledně stavby hotelu v Moskvě se dostala do fáze dohody o společném záměru. Pak se prý od projektu upustilo, údajně z obchodních důvodů.

'Žádné peníze pro Trumpa'

Společnost Trump Organization v reakci na zprávy o Cohenově prohlášení potvrdila podpis nezávazné dohody s moskevským developerem. Uvedla, že jednání dál nepokročila a že se nemluvilo ani o konrétním místě pro stavbu, ani o financích. Firma zdůraznila, že Donald Trump v souvislosti s dohodou nedostal žádné peníze.

DOKUMENTY: Odtajněné e-maily v plném znění. Přečtěte si, jak Trump ml. smlouval schůzku s 'právničkou Kremlu'

Číst článek

Prezidentův právník Cohen dále uvedl, že projekt výstavby hotelového komplexu v Moskvě nijak nesouvisel s Trumpovou předvolební kampaní. Cohen však připustil, že o tom s Trumpem třikrát mluvil a že Trump v říjnu 2015 podepsal nezávaznou dohodu o společném záměru. 

Cohen se pak podle svých slov obrátil mailem na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova a požádal o pomoc s dohodou. Šlo mu údajně o to, aby projekt získal souhlas ruské vlády, a nevzpomíná si, zda mu Peskov na mail odpověděl. Jednal prý na základě doporučení zprostředkovatele Felixe Satera, který tvrdil, že má úzké styky s Kremlem. Jak napsal list New York Times, Sater se zřejmě v e-mailu Cohenovi chlubil, že stavba Trumpovi pomůže vyhrát volby.

Nabídka: 'skvělé věci' od Putina

Sater se narodil v Rusku a do Spojených států emigroval s rodiči jako šestiletý. Washington Post s odvoláním na lidi, kteří znají obsah zmíněných emailů, uvádí, že Sater vyzýval Trumpa, aby přijel do Moskvy nabídku podpořit. Na oplátku mu nabízel, že prezident Vladimir Putin o něm řekne "skvělé věci".

Už v listopadu 2015 Sater Trumpovu právníkovi napsal, že Trump a jeho organizace budou brzy slavit, jeden z největších realitních projektů v dějinách a zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Listu to potvrdili dva lidé, kteří obsah korespondence znají. Sater měl podle nich napsat: „Věřili byste tomu, že dva kluci z Brooklynu zvolí prezidenta?” Trump ale podle listu nikdy do Moskvy osobně neodjel. 

Adresát dopisu, dlouholetý Trumpův právní poradce Michael Cohen, odmítl věc komentovat. Další Trumpův právník Stephen Ryan ale řekl, že prezident spolupracuje a bude spolupracovat s oběma výbory Kongresu, poskytne jim všechny dokumenty a odpoví na všechny otázky, které souvisí s návrhem stavby v Moskvě. 

S Trumpovým jménem

Washington Post poukazuje na kontakty mezi Trumpovými spolupracovníky a Ruskem na vyšší i nižší úrovni, na které se přišlo v posledních měsících. Připomíná také, že vyjednávání o projektu v Moskvě skončila ještě předtím, než se vazby Trumpova byznysu na Rusko staly klíčovým tématem kampaně.

Donald Trump popřel, že by měl jakékoliv obchodní vazby na Rusko v červenci 2016. Tvítoval, že v Rusku nemá žádné investice. Druhý den na tiskové konferenci dodal, že s Ruskem nemá nic společného. 

Právník Michael Cohen (vlevo) ve vestibulu Trump Tower. | Zdroj: Profimedia

Diskuse o moskevském projektu podle zdrojů deníku Washington Post začaly v září 2015. Investor, jehož jméno list nezná, plánoval postavit projekt a na základě licenční dohody ho spojit s Trumpovým jménem. Hlavním vyjednavačem za Trumpovu společnost byl Cohen.

Putinova chvála

V době, kdy rozhovory postupovaly dál, se Donald Trump víckrát pochvalně vyjádřil o Vladimiru Putinovi, čímž se odlišil od svých republikánských soupeřů o nominaci. Na konci roku 2015 Putin chválu opětoval. Na každoroční tiskové konferenci na konci roku ruský prezident uvedl, že pokud někdo chce užší vztahy, samozřejmě to vítá. Trumpa označil za pozoruhodnou a talentovanou osobnost, Trump reagoval tím, že si toho považuje. 

Putinovy výroky následovaly brzy po Saterově vyjádření, že ruský prezident bude mluvit o Trumpovi příznivě. Podle listu Washington Post ale nejsou důkazy o tom, že tato vyjádření spolu souvisela.

Z let 2015 a 2016 nejsou žádné veřejné záznamy o Trumpově úmyslu stavět Trump Tower v Moskvě. Washington Post však dodává, že Trumpovy zájmy tam stavět byly dlouhodobé: trvají už 30 let.

Začalo to neúspěšným pokusem z roku 1987, kdy se Trump chtěl domluvit se sovětskou vládou na výstavbě hotelu. V roce 2007 u soudu prohlásil, že pro investory je Rusko jedním z nejatraktivnějších míst na světě a dodal, že v Moskvě něco opravdu postaví. Nejméně do jednoho z těchto pokusů se podle informací listu zapojil Sater. 

Exkluzivní smlouva a nepotrestaný kriminálník

V roce 2005 získala společnost Bayrock Group exkluzivní jednoroční smlouvu na stavbu Trump Tower v Moskvě, píše Washington Post. Sater pro ni vybral opuštěnou továrnu na tužky a úzce na záměru spolupracoval s Donaldem Trumpem.

Při jiné příležitosti u soudu uvedl, že o těchto záměrech Trumpa informuje osobně. Přitom popsal, že na Trumpovu žádost cestoval do Moskvy spolu s Trumpovými dětmi Ivankou a Donaldem mladším. To ale loni popřel Trumpův právník Alan Garten, řekl, že načasování návštěvy byla shoda náhod. 

1,3 milionu IP adres plus jména, účty, čísla. Vláda USA požaduje osobní data Trumpových odpůrců

Číst článek

Trump se opakovaně pokoušel od Satera distancovat, zjistil Washington Post. Sater strávil nějaký čas ve vězení, poté, co během rvačky v baru v roce 1991 zaútočil na soupeře rozbitou sklenkou na aperitiv. A pak přiznal vinu v organizovaných podvodech s akciemi v roce 1998.

Jeho trest se ale celé roky odkládal, protože spolupracoval s americkou vládou při vyšetřování několika kriminálních případů a bezpečnostních kauz. 

V té době pracoval jako manažer ve společnosti Bayrock, která měla kanceláře v newyorském mrakodrapu Trump Tower, a Trumpovým jménem uzavíral licence na stavební projekty v řadě měst ve Spojených státech i ve světě. Trump mu dovolil, aby pracoval mimo jeho prostory, ale přitom používal vizitky s titulem seniorního poradce Donalda Trumpa.

Když se měl vyjádřit k Saterovu stání před soudem v roce 2013, Trump uvedl, že kdyby právě seděli v místnosti, nevěděl by, jak Sater vypadá a že s ním v životě moc nemluvil.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme