Prezident Trump se setkal s manželkou Juana Guaidóa. Rusko vyzval, aby stáhlo své vojáky z Venezuely

Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby z Venezuely stáhlo své vojáky. V případě, že tak Moskva neučiní, nechává šéf americké administrativy „všechny možnosti otevřené“. Informovala o tom agentura Reuters. Ruští armádní příslušníci přistáli v Caracasu v sobotu s cílem chránit režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, ač není jasné, co přesně mají v úmyslu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rusko musí pryč,“ řekl Trump novinářům v oválné pracovně Bílého domu. | Zdroj: Reuters

„Rusko musí pryč,“ řekl Trump novinářům v oválné pracovně Bílého domu, kde se spolu s viceprezidentem Mikem Pencem setkal s Fabianou Rosalesovou, manželkou lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa.

Dvě letadla se stovkou ruských vojáků na palubě přistála v Caracasu o víkendu. Američané soudí, že mezi vojáky byli i ruské speciální jednotky a specialisté na kybernetickou bezpečnost.

Guaidó se vymezil proti přistání ruských vojáků ve Venezuele. Posilujeme spolupráci, tvrdí Moskva

Číst článek

Po dotazu, jak svého cíle hodlá dosáhnout, Trump uvedl: „Uvidíme. Všechny možnosti jsou otevřené.“ Podobně se Trump vyjádřil letos už vícekrát, když k řešení venezuelské ústavní krize uvedl, že „všechny možnosti jsou na stole“. Mnozí z toho vyvozují možnost vojenské intervence USA, kterou ale řada expertů na Latinskou Ameriku považuje za špatné řešení.

Trump a Pence chtěli schůzkou s 26letou Rosalesovou vyjádřit podporu jejímu manželovi, který se v lednu jako šéf parlamentu s odvoláním na venezuelskou ústavu prohlásil dočasným prezidentem země. Učinil tak poté, co parlament prohlásil za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát kvůli nesvobodným volbám.

„Spojené státy považují přílet ruských vojenských letadel o tomto víkendu za nevítanou provokaci,“ řekl Pence reportérům. „Vyzýváme dnes Rusko, aby zastavilo veškerou podporu Madurovu režimu a postavilo se za Juana Guaidóa a státy na celé této polokouli i po celém světě, dokud nebude obnovena svoboda,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme