Trump s Putinem dohodli příměří v Sýrii. Bude platit od neděle, oznámil Lavrov

Spojené státy a Rusko vyhlásí příměří na jihozápadě Sýrie. Po jednání prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina to v pátek oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Klid zbraní by měl začít platit od neděle.

Tento článek je více než rok starý.

Damašek / Hamburk (Aktualizováno: 21:01 7. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské město Dará.

Syrské město Dará. | Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří na jihozápadě Sýrie podpořilo i Jordánsko.

První setkání Trumpa s Putinem se protáhlo. Trvalo přes dvě hodiny

Číst článek

Britský ministr obrany Michael Fallon přivítal dojednání příměří v Sýrii. Chce ale vidět hlavně výsledky.

„Nedávná historie syrské občanské války je plná příměří a bylo by hezké, kdybychom jednoho dne příměří měli," řekl Fallon. „Nic z toho se neukázalo být opravdovým příměřím. Byla neustále porušována, narušována režimem a ruskou aktivitou. Vítáme tedy jakékoli příměří, ale uvidíme, jaké budou výsledky," dodal.

Situací v Sýrii se americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin zabývali během pátečního jednání dlouhou dobu, uvedl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Trump a Putin mluvili podle něj také o možnosti rozšířit příměří i na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné.

Šéf americké diplomacie dodal, že Washington s Moskvou mají stejný zájem na tom, aby se v Sýrii obnovila stabilita. Obě země prý souhlasí i s tím, že o budoucí vládě blízkovýchodního státu je třeba diskutovat a že jakákoli změna musí být vyústěním politického procesu.

Spojené státy ale podle Tillersona žádnou dlouhodobou roli nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada a jeho rodiny pro budoucnost Sýrie nevidí. Rusko naopak Asadův režim v zemi dlouhodobě podporuje.

 

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme