Bílý dům opouští hlavní stratég Bannon. Na svém postu vydržel sedm měsíců

Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon odchází. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Informovala o tom mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován.

Washington (Aktualizováno: 21:40 18. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon | Zdroj: Reuters

„Personální šéf Bílého domu John Kelly a Steve Bannon se domluvili, že dnešek bude pro Steva poslední den,“ oznámila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. „Jsme mu vděční za jeho službu a přejeme mu to nejlepší,“ dodala.

Za Charlottesville mohou obě strany, prohlásil Trump. Jeho tým opouští další poradci

Číst článek

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který se případem zabýval, uvedla, že Bannon dostal šanci odstoupit s podmínkami, které si určí.

„V posledních týdnech prezident dospěl ke konečnému rozhodnutí," uvedl zdroj s tím, že Bannon dostal šanci odstoupit dobrovolně, ale administrativa věděla, že mu nakonec bude muset dát výpověď.

Bannon hrál zásadní roli při Trumpových kontroverzních rozhodnutích, jakými byl například imigrační výnos, jehož prostřednictvím byl vstup do USA zakázán občanům několika převážně muslimských zemí.

Banon jako problematický hlavní stratég

Bannon byl hlavním stratégem amerického prezidenta Donalda Trumpa sedm měsíců. Mnozí ho považovali za problematického politika s rasistickými a antisemitskými názory. A za jeho jmenování hlavním stratégem byl americký prezident Trump kritizován.

Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Jeho jmenování loni v listopadu ohromilo vedení Demokratické strany. Skupina demokratických poslanců tehdy dopisem vyzvala nově zvoleného amerického prezidenta, aby Bannona odvolal. Dopis podepsalo 169 ze 188 demokratických poslanců. Trump ale Bannona obhajoval.

V uplynulém týdnu čelil americký prezident kritice kvůli svému tvrzení, že lidé, kteří v Charlottesville vyšli do ulic na protest proti rasismu, nesli vinu stejně tak jako neonacisté a rasisté, kteří nepokoje zahájili. Následně na Trumpa zesílil tlak, aby svého hlavního stratéga propustil.

Bannon pak svou situaci tento týden zhoršil, když poskytl rozhovor liberálnímu listu American Prospect, v němž podle některých podkopával Trumpovu politiku vůči KLDR. Sám Bannon se prý domníval, že mluví se zaměstnanci vysoké školy a rozhovor je mimo záznam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme