Trump se sešel s Merkelovou. Přistěhovalectví je výsada, nikoliv právo, slyšela od něj

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek přijal v Bílém domě německou kancléřku Angelu Merkelovou. První osobní setkání dvou světových státníků podle komentátorů není snadné, neboť mezi Trumpem a Merkelovou panuje napětí, mimo jiné kvůli rozdílným názorům na migrační problematiku. Schůzka se měla konat již v úterý, cestu ale kancléřka kvůli špatnému počasí na východě USA odložila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Donald Trump

Angela Merkelová a Donald Trump | Zdroj: Reuters

Severoatlantická aliance je významnou obrannou aliancí, její členské státy ale musí spravedlivě přispívat na společnou obranu. Dnes to na tiskové konferenci po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil prezident Spojených států Donald Trump.

Trump v prezidentské kampani důležitost NATO zpochybnil. Prezident rovněž opakovaně kritizuje, že ne všechny členské státy přispívají dostatečně na obranu. Podle dohody by alianční státy měly odvádět na obranu dvě procenta HDP, což ale většina zemí včetně Německa či Česka nečiní.

Zlepšení vztahů s Ruskem je pro Merkelovou důležité, nejdříve ale musí být učiněn pokrok v mírovém procesu na východní Ukrajině. Prohlásila to německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci. Trump premiérku za její úsilí v hledání řešení na Ukrajině ocenil.

03824046.jpeg
Donald Trump a Angela Merkelová při prvním osobním setkání v USA

„Jde o bezpečnější a suverénní Ukrajinu na jedné straně, ale také o možnost opět zlepšit vztahy s Ruskem, pokud se tamní problémy vyřeší,“ řekla Merkelová. Dodala, že takzvaný minský mírový proces je pro to dobrým základem, ačkoli dosud nebylo dosaženo významného pokroku.

Americký prezident Donald Trump při pátečním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou také zopakoval, že vůči přistěhovalectví zastává přísné postoje. Možnost přistěhovat se do země označil za výsadu a zdůraznil, že na prvním místě je bezpečnost Spojených států.

„Přistěhovalectví je výsada, nikoliv právo. A bezpečnost našich obyvatel musí mít vždycky přednost, o tom se nediskutuje,“ řekl Trump na společné tiskové konferenci.

Trump v minulosti Merkelovou kvůli jejímu vstřícnému přístupu vůči uprchlíkům opakovaně kritizoval a upozorňoval na riziko, které s sebou otevření hranic běžencům přináší. V této souvislosti připomínal teroristické útoky v Německu, ve Francii či v Belgii.

Pozornost na sebe připoutala i kuriózní situace, kdy se novináři po Merkelové a Trumpovi dožadovali potřesení rukou. Oba státníci se k podání ruky nejprve neměli, pak se ale Merkelová zeptala Trumpa: „Nechcete si podat ruce?“ Trump ale Merkelové nabídku nechal zcela bez odpovědi a povšimnutí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme