Trump si svými slovy pohoršil i u homofobů či zastánců držení zbraní

Donald Trump znovu ztrácí podporu amerických republikánů. Může za to celá řada jeho komentářů k tragédii v Orlandu. Poté, co téměř jistého kandidáta strany řada republikánů kritizovala za to, jakým způsobem mluvil o vztahu prezidenta Baracka Obamy k terorismu, teď se od Trumpa odvracejí další kvůli jeho výrokům o možném omezení prodeje zbraní nebo kvůli jeho vstřícným slovům směrem k homosexuálům. To jsou věci, které jsou pro mnohé konzervativní stoupence strany nepřijatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump připustil, že by se prodej zbraní mohl omezit. Konkrétně zmínil, že by se prodej zbraní měl zakázat těm Američanům, které úřady podezírají nebo vyšetřují kvůli terorismu. To mimochodem požaduje i demokratická favoritka pro listopadové prezidentské volby Hillary Clintonová.

Trump řekl, že by o možném omezení zbraní chtěl mluvit se zástupci Národní asociace držitelů zbraní (známou pod zkratkou NRA). S nimi se přitom sešel jen den před svým veřejným vystoupením, ale o zmíněném návrhu nemluvili.

NRA vše okomentovala s tím, že rozhodně je proti tomu, aby teroristé měli přístup ke zbraním. A dodala, že prodej zbraní by se měl pozastavit u těch, které úřady vyšetřují kvůli terorismu a pokud se podezření prokáže, měla by vláda mít možnost prodej dokonce zablokovat. Jinak však NRA kontrolu prodeje zbraní běžným Američanům odmítá.

Pokud jde o homosexuály, ty Donald Trump podpořil jen nepřímo, když prohlásil, že homosexuálové mohou být členy jeho volebního týmu. A nepřímo a po svém je pak podpořil i po masakru v Orlandu. To řekl, že americká komunita leseb, gayů a dalších sexuálních menšin podporuje to, co Trump v posledních dnech – tedy v dnech po tragickém útoku – říká.

To velmi pobouřilo konzervativní, takzvané evangelikální křídlo republikánů, které je ostře proti homosexuálům nebo například potratům a je v posledních desetiletích tradičním voličským jádrem republikánů.

Teď vůdci tohoto křídla naznačují, že by Trumpa v prezidentských volbách nemuseli podpořit.

Svou veřejně proklamovanou podporou Hillary Clintonové se prezident Obama pokusil ukončit devastující nominační kampaň v táboře demokratů | Foto: ČTK/AP Pablo Martinez Monsivais

Současně dál pokračuje přestřelka mezi Trumpem a demokraty kvůli jeho výrokům o muslimech. Republikánského favorita znovu ostře kritizoval prezident Barack Obama i téměř jistá kandidátka demokratů a Trumpova sokyně v souboji o Bílý dům Clintonová.

Obama se do Trumpa opřel kvůli jeho posledním výrokům na adresu muslimů, ve kterých Trump požadoval přísnější dohled na tuto náboženskou komunitu. Obama to označil za přístup, který je v rozporu s americkými hodnotami.

Clintonová pak kritizovala další Trumpovy recepty na boj proti terorismu – konkrétně plán na stavbu zdi na americké hranici s Mexikem, nebo zákaz vstupu muslimským imigrantům do Spojených států. Clintonová řekla, že tyto recepty by v Orlandu nezachránily ani jeden jediný život.

ČRo, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme