Trump slibuje tvrdou odplatu za 'barbarský' útok v Sýrii. Na nezávislé vyšetřování nečeká

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja vyzvali k co nejrychlejšímu nezávislému vyšetření údajného chemického útoku v Sýrii. Ve městě Dúma u Damašku při něm v sobotu zemřelo nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších utrpělo zranění. Americký prezident po setkání s generály slíbil rychlou a silnou akci proti viníkovi.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek na kterém je podle organizace Bílé helmy a agnetury AP jedno z dětí zasažených chemickým útokem v Dúmě. | Foto: AP | Zdroj: ČTK

Velvyslankyně Spojených států v OSN Nikki Haleyová na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti uvedla, že bude Washington jednat bez ohledu na postoj Rady bezpečnosti.

Záchranáři: Sobotní útok v Dúmě si vyžádal nejméně 60 mrtvých, vládní síly použily plyn

Číst článek

Podle zdrojů agentury Reuters Donald Trump uvažuje o mezinárodní vojenské akci, přesné řešení prý oznámí brzy. Na vyšetřování, po kterém volá Rada bezpečnosti, šéf Bílého domu nečekal.

Za původce „barbarského“ útoku označil syrský vládní režim prezidenta Bašára Asada s podporou Ruska, jmenovitě zmínil také prezidenta Vladimira Putina, a Íránu. Všem slíbil tvrdou odplatu, která by podle jeho slov mohla přijít už v úterý, popřípadě ve středu.

Podle Reuters chtějí Spojené státy v úterý ostatním členům předložit nový návrh opatření proti tomu, kdo zřejmě jedovatou látkou útočil.

Spojené státy před rokem vyslaly do Sýrie několik raket, které poškodily letiště syrské armády. Americká armáda tehdy reagovala na útok sarinem na město, které tehdy držela opozice. Za poslední rok se ale postavení prezidenta Bašára Asada upevnilo.

Drží například většinu východní Ghúty na předměstí Damašku. Z města Dúmá se v těchto dnech evakuují zbývající povstalci.

Jan Kaliba, Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme