Trump kritizuje svého ministra spravedlnosti kvůli vyšetřování odposlechů FBI

Americký prezident Donald Trump se ve středu znovu střetl se svým ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem, kterého kritizoval za volbu postupu při vyšetřování možného zneužívání odposlechů ze strany FBI. Sessions totiž rozhodl, že dohled povede úředník potvrzený ve funkci Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. Nynější šéf Bílého domu Sessionsovo rozhodnutí označil za hanebnost.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Spor se týká vyšetřování ruských zásahů do americké volební kampaně ze strany Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Republikáni FBI podezírají, že porušil zákon o sledování zahraničních špionů známý pod zkratkou FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act).

Tento zákon FBI umožňuje, aby s povolením soudu monitoroval komunikaci osob, které oprávněně podezírá, že jsou agenty cizí mocnosti.

Generální inspektor Michael Horowitz má ověřit, zda FBI, jak tvrdí republikáni, získal neoprávněně povolení soudu sledovat bývalého Trumpova poradce Cartera Page. Loni v březnu ho FBI vyslýchala kvůli jeho vazbám na Rusko.

Republikáni mají za to, že povolení FBI obdržel na základě falešných nebo neúplných tvrzení, protože se přinejmenším částečně opíral o informace bývalého britského špiona, které si zaplatili demokraté nepřátelští vůči Trumpovi.

Prezident se na twitteru pozastavil nad tím, proč Sessions, který z titulu své funkce zastává i úřad generálního prokurátora, nevyužívá k tomuto úkolu podřízené prokurátory a místo toho pověřil „Obamova chlápka“.

V souladu s ústavou

Sessions se proti Trumpovu útoku ohradil prohlášením, že ministerstvo bude pokračovat ve své práci nestranným způsobem v souladu se zákony a ústavou. Zároveň dodal, že jeho úřad se bude pozorně a poctivě věnovat i kritice své činnosti, pokud se ukáže jako opodstatněná.

Bývalý senátor z Alabamy, který patří mezi republikány ke skalním konzervativcům, Trumpa během předvolební kampaně neúnavně podporoval. Po nástupu do funkce se ale stal pravidelným terčem Trumpovy kritiky, zejména když se stáhl z vyšetřování ruského vměšování a připustil vznik zvláštního vyšetřovacího týmu Roberta Muellera.

Trump, který je Muellerovou činností podrážděn, se nicméně zatím neodhodlal Sessionse odvolat z čela ministerstva.

Michael Horowitz na ministerstvu sloužil už za Obamova předchůdce, republikánského prezidenta George Bushe mladšího. Obama jej pak jen ve funkci potvrdil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme