Trump trvá na výstavbě zdi při hranicích s Mexikem. To by ji podle miliardáře mělo i zaplatit

Americký prezidentský kandidát Donald Trump hájil svůj plán postavit zeď na hranicích s Mexikem. Má podle něj bránit nelegální migraci do Spojených států. Slibuje přitom, že výstavbu nové pohraniční bariéry zaplatí Mexiko. Tamní prezident Enrique Peña Nieto to ale po schůzce s Trumpem odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát amerických republikánů na úřad prezidenta Donald Trump | Foto: Reuters

Výstavba zdi na americko-mexické hranici je jedním z hlavních témat Trumpovy politiky, která má zabránit nelegální imigraci. V tom by podle Trumpa mělo pomoci i vytvoření speciální deportační jednotky, která se soustředí na odvážení přistěhovalců se zločinným pozadím ze Spojených států.

Při jednání s mexickým prezidentem Trump řekl, že uznává právo každé země takovou bariéru postavit, aby se s její pomocí zamezilo nelegální migraci a obchodu se zbraněmi a drogami. Současně ale tvrdil, že o placení zdi se s mexickým prezidentem Peňou Nietem nebavili.

Na rozdíl od svých předchozích slov na adresu Mexičanů navíc mluvil smířlivě, označil je za úžasné lidi a své přátele. V minulosti přitom mexické obyvatele považoval za zločince, násilníky a Mexiko za zemi, která Spojené státy, volně přeloženo, obírá víc než kterákoli jiná země.

Co se týče financování výstavby zdi, to by podle jeho slov mělo být na Mexiku. Pokud tomu tak nebude, miliardář hodlá zabránit Mexičanům, kteří pracují ve Spojených státech, posílat peníze zpět domů.

Mexický prezident Peňa Nieto ale ohledně stavby kontroverzní zdi na Twitteru oznámil, že Mexiko její výstavbu platit nebude. Proti Trumpovi pak vystoupila i jeho hlavní konkurentka Hillary Clintonová. Podle ní Trump o výsledku jednání s prezidentem Peňa Nietou lhal.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme