Jako prezident na to mám právo, hájil předání informací Rusům Trump

Podle deníku The Washington Post prozradil americký prezident Donald Trump při setkání s ruskými diplomaty informace tak tajné, že o nich nevěděli ani spojenci Spojených států. Zatímco Rusko zprávu popřelo, Trump prohlásil, že má na sdílení informací právo.

Washington (Aktualizováno: 13:49 16. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Bílém domě 10. května 2017.

Americký prezident Donald Trump na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Bílém domě 10. května 2017. | Zdroj: Profimedia

Jen týden po politickém otřesu kolem vyhazovu ředitele FBI Jamese Comeyho hasí Bílý dům další požár.

Prezident podle deníku Washington Post odhalil ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně utajované informace o plánech teroristické organizace Islámský stát.

Američtí senátoři chtějí od Donalda Trumpa nahrávky rozhovorů s exšéfem FBI, pokud ovšem existují

Číst článek

Samotný Trump zprávu deníku The Washington Post odmítl. Na twitteru prezident napsal, že se chtěl s Rusy podělit o fakta týkající se terorismu a letecké bezpečnosti.

"Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo," napsal Trump. "Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu," vysvětlil důvody svého počínání.

Nařčení odmítil i Trumpův poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster s tím, že prezident s ruským ministrem mluvil jen o obecných hrozbách.

„Ta zpráva, jak byla zveřejněná, není pravdivá. Pan prezident s ministrem zahraničí probírali řadu hrozeb pro naše státy, včetně hrozeb v civilním letectví. O zpravodajských metodách ale nemluvili a pan prezident nevyzradil ani žádné vojenské operace, které už by nebyly veřejně známé," prohlásil poradce.

Podle deníku ale prezident prozradil informace tak zásadního rázu, že je Spojené státy nesdílely ani se svými spojenci.

Podle Moskvy hloupost

Republikánští i demokratičtí zákonodárci zprávy označili za velmi znepokojující. FBI dál vyšetřuje možné napojení Trumpova volebního štábu na Rusko. Zvýšily se také obavy z dopadu na spolupráci se zahraničními partnery, kteří by se mohli zdráhat sdílet citlivé informace se Spojenými státy.

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech na dotaz agentury Interfax odmítlo informace listu The Washington Post jakkoli komentovat. Kreml popřel, že by o tom Lavrov s Trumpem mluvil. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Pěskov řekl, že jde o hloupost, kterou není nutné potvrzovat ani vyvracet. 

Také mluvčí ruského ministerstva zahraničí informace v úterý dopoledne označila za falešné. "Připomínám, že již 11. května jsem varovala, že americká média za pár dnů vyrukují se senzací ohledně schůzky Lavrova a Trumpa. Je pravda, že zápletku ještě měly zkrášlit 'tajné' snímky ze schůzky, což mělo další falešné zprávě přidat na solidnosti a věrohodnosti," řekla Marija Zacharovová podle agentury Interfax.

Lenka Kabrhelová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme