Sněmovna reprezentantů začne chystat ústavní žalobu na Trumpa. ‚Hon na čarodějnice,‘ reagoval prezident

Američtí demokraté začnou vypracovávat ústavní žalobu na prezidenta, na jejímž konci by teoreticky mohlo být i jeho odvolání z úřadu. V úterý to oznámila šéfka demokratů Nancy Pelosiová. Důvodem jsou podezření, podle kterých měl Donald Trump naléhat na ukrajinského prezidenta, aby začal vyšetřovat syna bývalého viceprezidenta Bidena, i neochota administrativy sdílet informace o stížnosti člena tajných služeb týkající se Trumpova chování.

New York (Aktualizováno: 0:00 25. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznamuje, že zahájí proces ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Nedávné chování prezidenta jasně porušuje ústavu,“ řekla Pelosiová po schůzce se sněmovními demokraty. Trump „musí být hnán k odpovědnosti. Nikdo není víc než zákon,“ řekla.

„Trumpovo prezidenství odhalilo jeho nečestné chování, zradu přísahy, kterou složil při nástupu do úřadu, zradu naší národní bezpečnosti i zradu integrity našich voleb,“ řekla Pelosiová v krátkém prohlášení. „Proto dnes oznamuji, že Sněmovna reprezentantů zahájí patřičné formality procesu impeachmentu,“ uvedla šéfka demokratů .

Trump na oznámení o zahájení impeachmentu reagoval tvrzením, že se jedná o „hon na čarodějnice“.

Such an important day at the United Nations, so much work and so much success, and the Democrats purposely had to ruin and demean it with more breaking news Witch Hunt garbage. So bad for our Country!

23:08 – 24. 09. 2019

20827 93800

Řadu demokratů, kteří se až donedávna k možnosti impeachmentu prezidenta stavěli odmítavě, přesvědčily zprávy z posledních dní, píše deník New York Times. Americký prezident se dostal pod palbu kritiky kvůli podezřením, že tlačil na ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského, aby začal vyšetřovat Huntera Bidena, syna bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Kauza kolem obsahu telefonátů mezi oběma lídry v posledních dnech vyvolala ve Spojených státech vášnivé debaty, zda prezident zahájením vyšetřování nepodmiňoval odeslání vojenské pomoci Ukrajině. 

Proces impeachmentu

Podle americké ústavy má Kongres právo odvolat prezidenta z úřadu, pokud se dopustí „zrady, korupce, nebo jiných těžkých zločinů a trestů“. Proces impeachmentu začíná v dolní komoře Kongresu, Sněmovně reprezentantů. Pokud její poslanci schválí články o odvolání, přesune se proces do Senátu. Tam proběhne soud, který řídí předseda Ústavního soudu. Aby byl prezident odvolán z funkce, je potřeba hlasů dvou třetin senátorů. Úřadu by se poté chopil viceprezident. 

Trump přiznal, že nařídil pozdržet odeslání pomoci, tvrdí ale, že chtěl, ať se připojí i Evropa. V úterý americký prezident promluvil před delegáty na shromáždění OSN, kde řekl, že jeho administrativa vojenskou pomoc Ukrajině zadržela, protože chtěl, aby se do ní zapojily i evropské země. „Myslím, že je nefér, že do toho peníze dáváme pouze my,“ řekl novinářům. „Německo, Francie a další země by se měly přidat a na to jsem si stěžoval od začátku,“ uvedl.

Zároveň oznámil, že zveřejní přepis červencového rozhovoru se Zelenským. „Byl to velmi hezký, přátelský rozhovor. Nemohlo to být hezčí,“ řekl Trump v sídle OSN. „Nebyl tam vůbec žádný nátlak.“

Impeachment

Deník The Financial Times píše, že podpora impeachmentu mezi americkými politiky v posledních dnech vzrůstala s tím, jak se na veřejnost dostávaly nové informace.

Tlačil Trump kvůli Bidenovu synovi na Ukrajinu? Demokraté opět mluví o impeachmentu prezidenta

Číst článek

V pondělí tři kongresové výbory pohrozily, že začnou předvolávat členy administrativy, pokud ministerstvo zahraničí nepředá informace týkající se aktivit Trumpova právníka Guilianiho na Ukrajině.

Podle pátečních informací The Wall Street Journalu a dalších amerických médií Trump ukrajinského prezidenta opakovaně vybízel k tomu, aby se spojil s jeho osobním právníkem Rudym Guilianim a zahájil vyšetřování Bidenova syna Huntera.

Poslancům zároveň vadí, že Trumpova administrativa odmítá s kongresovými výbory sdílet informace z doposud utajené stížnosti neznámého člena bezpečnostních složek, která celou kauzu odstartovala. Informací o obsahu stížnosti je málo, má se ale týkat nevhodného Trumpova jednání se zahraničním lídrem.

cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme