Už nezná hranici mezi reality TV a projevem v Oválné pracovně, říká mediální konzultant k poselství Trumpa

Americký prezident Donald Trump přednesl pravidelné poselství o stavu unie. Unie je prý silná a ekonomika roste jako nikdy předtím. Styl Trumpova vládnutí ale charakterizuje výrazně rozdělený Kongres, navzdory v proslovu zmíněným výzvám ke sjednocení národa. Hosty pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus byli mediální konzultant Brady Clough a publicista Dušan Neumann.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Hospodářství zatím roste, ale americká společnost je rozdělena, ne všichni tahají za jeden provaz,“ potvrdil mediální konzultant Brady Clough.

„Donald Trump je zvyklý stát před televizní kamerou. Už nezná hranici mezi reality TV a projevem v Oválné pracovně. Reality show po jeho zvolení dál pokračuje. Problém vidím v tom, že lidé nechtějí číst do detailu a znát všechna fakta. Dnes občan hledá jen ty informace, které potvrzují to, v co už věří.“

Brady Clough

Podle něj včera promluvila skupina dobrých spisovatelů, kteří prezidentovi projev připravili. „Na chvíli zmizel twitterovský Trump, ze dne na den je najednou smířlivý. Proto myslím, že lidé projev budou brát s větší rezervou.“

Američan věří, že se podoba projevu o stavu unie změnila. „Začal být až příliš velké divadlo. Nevidím dlouhodobě nějaký jeho větší přínos, stačilo by vydat tiskovou zprávu. Už to není o projevu a faktech.“

„Trump mohl více mluvit o zlepšení infrastruktury USA, soustředit se víc na domácí politiku. Projev byl odrazem toho, že si uvědomuje převahu demokratů v dolní sněmovně a nemá tedy tolik času prosazovat větší změny, které by si přál,“ shrnul Brady Clough.

S větší show začal už Bill Clinton

„Amerika hospodářsky velmi roste, lidem se daří dobře, je rekordně nízká nezaměstnanost, ale politické rozdělení zůstává,“ souhlasí publicista Dušan Neumann.

Ten zprávu o stavu unie hodnotil jako odlišnou od typických Trumpových projevů. „Byl neobyčejně smířlivý. Je vidět, že projev psali dobří konzultanti: užívá velkou slovní zásobu, několikrát vyzval k jednotě, vystoupil i s několika smířlivými kroky.“

Teď prý bude důležité, jak budou reagovat média, která jsou ale z 90 % protitrumpovská. „Závisí i na reakci akademického světa. Také se uvidí, jak budou reagovat menšiny. Za Trumpem dnes stojí to, čemu jsme říkali proletariát.“

„Právě v otázkách domácí politiky se potřebuje Trump s demokraty dohodnout, proto se o nich tak široce nezmiňoval. Pravdou je, že v tak rozděleném Kongresu může prezident modifikovat politiku exekutivními příkazy. Trump musí hledat kompromis, proto o něm asi čtyřikrát mluvil,“ vysvětlil Dušan Neumann.

„Jde o mediální show, to je ale způsob, jak oslovit co nejvíc voličů. Vliv tisku klesá, největší zdroj informací jsou pro mladou generaci sociální sítě, pro zbytek televize. Média se změnila na infoshow, televize sama přinesla toto divadlo. I Barrack Obama dělal totéž, s větší show začal už Bill Clinton.“

Dušan Neumann

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme