Trump oznámil, že Spojené státy odstoupí od mezinárodní dohody regulující obchod se zbraněmi

Spojené státy stáhnou svůj podpis ze Smlouvy o obchodu se zbraněmi, která reguluje mezinárodní obchod s konvenčním arzenálem. Prezident USA Donald Trump to v pátek prohlásil na výročním zasedání vlivné americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která smlouvu dojednanou pod záštitou OSN kritizuje.

Indianapolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump oznámil, že USA odstoupí od mezinárodní smlouvy regulující obchod se zbraněmi. | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Smlouvu podepsaly Spojené státy v roce 2013 za tehdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy, Kongres dokument ale neratifikoval.

Trump poznamenal, že rovněž vyzve Senát USA, aby v ratifikačním procesu nepokračoval. Příslušné oznámení prezident podepsal přímo na řečnickém pultu, pero pak hodil do publika jako suvenýr.

Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody. Je moc drahá, tvrdí Trump

Číst článek

Smlouvu o obchodu se zbraněmi odhlasovalo Valné shromáždění OSN v dubnu 2013, ale v platnost dokument vstoupil v prosinci 2014. Doposud smlouvu ratifikovalo přes sto zemí, dalších více než 30 ji podepsalo, ale ještě neratifikovalo. Česká republika ratifikační proces dokončila v září 2014.

Státy, které dohodu schválily, jsou na jejím základě povinny kontrolovat transakce zahrnující osm kategorií konvenčních zbraní včetně ručních a lehkých. Kontrola se týká rovněž munice a zbraňových součástí.

Mezi hlediska, která musí státy zvažovat při schvalování exportu zbraní, patří podle dohody zachování míru a bezpečnosti, závažné porušování lidských práv či organizovaný zločin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme