Bin Ládin měl být dopaden mnohem dříve, tvrdí Trump a kritizuje své předchůdce i Pákistán

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, zabitý americkými vojáky v Pákistánu v květnu 2011, měl být dopaden mnohem dříve. Na vině jsou prý Trumpovi předchůdci a rovněž Pákistán. Trumpův výrok kritizovali tři bývalí šéfové amerických tajných služeb nebo někdejší velitel amerických zvláštních operací, který dopadení řídil, informovala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

"Samozřejmě, že jsme měli dopadnout Usámu bin Ládina dlouho předtím, než jsme to udělali," napsal Trump na twitteru. Podobně hovořil i v neděli v pořadu Fox News Sunday a vysloužil si pobouřené reakce pákistánských úřadů. "Upozornil jsem na něj ve své knize těsně PŘED útokem na Světové obchodní středisko," dodal americký prezident s tím, že prezident Bill Clinton svou šanci dopadnout nejhledanějšího teroristu "propásnul". "Platili jsme Pákistánu miliardy dolarů a oni nám nikdy neřekli, že tam žije. Hlupáci!" uvedl rovněž na svém twitterovém účtu.

Of course we should have captured Osama Bin Laden long before we did. I pointed him out in my book just BEFORE the attack on the World Trade Center. President Clinton famously missed his shot. We paid Pakistan Billions of Dollars & they never told us he was living there. Fools!..

16:26 – 19. 11. 2018

30778 126961

Bin Ládin byl objeven deset let po útocích na Spojené státy, které se odehrály 11. září 2001. V Abbottábádu nedaleko pákistánské metropole ho zabili členové elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs. Celou akci schválil Trumpův předchůdce Barack Obama.

Trump původně - v neděli na stanici Fox News - jmenovitě kritizoval penzionovaného admirála Williama McRavena, který v roce 2011 dopadení bin Ládina řídil. Zároveň o McRavenovi prohlásil, že podporoval Trumpovu protikandidátku v prezidentských volbách Hillary Clintonovou a bývalou hlavu státu Baracka Obamu.

Trump dluží McRavenovi, zapojeným vojákům i zpravodajcům omluvu, myslí si Leon Panetta, který v době zásahu v Abbottábádu řídil Ústřední zpravodajskou službu (CIA) a později byl ministrem obrany. Prezidentovo tvrzení považuje za "očividně směšné". "Prokazuje to hlubokou neznalost toho, jak vojsko a rozvědky fungují, a prezident tím podrývá své postavení šéfa ozbrojených sil," uvedl Panetta.

Bývalý šéf CIA John Brennan odpověděl Trumpovi prostřednictvím twitteru. "Bez ustání nám připomínáte, do jaké míry jste v mnoha oblastech notně povrchní a nečestný. A z toho důvodu teď prožíváme nebezpečné období," napsal Brennan, který po červencovém rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady. Prezident mu v polovině srpna odebral bezpečnostní prověrku.

V televizi CNN reagoval bývalý ředitel amerických tajných služeb (DNI) James Clapper: "Je to vskutku políček vyťatý celé rozvědce, která byla zodpovědná za dopadení Usámy bin Ládina, a myslím, že to odráží absolutní neznalost toho, co bylo třeba (ke zjištění toho, kde bin Ládin žije)."

"Mise dopadení bin Ládina byla snahou dvou stran (republikánů a demnokratů). Chtěli jsme toho dosáhnout, co nejdříve," napsal na twitteru člen týmu Navy SEALs Robert O'Neill, který tvrdí, že vůdce Al-Káidy zabil.

Trump kritizoval i Pákistán

Spojené státy se již v září rozhodly odebrat část vojenské pomoci Pákistánu, který podle Washingtonu nepodniká dostatečné kroky v boji proti islamistickým radikálům. Rozhodnutí ministerstva obrany se týkalo podpory ve výši 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun), které byly součástí již dříve zmrazené pomoci. Trump k tomu v neděli na adresu Pákistánců uvedl: "Nic pro nás nedělají."

....We no longer pay Pakistan the $Billions because they would take our money and do nothing for us, Bin Laden being a prime example, Afghanistan being another. They were just one of many countries that take from the United States without giving anything in return. That’s ENDING!

16:41 – 19. 11. 2018

34447 148418

Pákistánský premiér Imran Chán Trumpova slova odmítl. Prezidenta vyzval, aby jmenoval nějakého jiného spojence USA, který by se tolik obětoval v boji proti militantům. "Pákistán má na svém kontě 75 tisíc obětí během této války a hospodářské ztráty jsou přes 123 miliard dolarů. Americká pomoc byla přitom nepatrných 20 miliard," napsal Chán na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme