Tálibán je připraven resetovat mírové rozhovory s USA, které Američané zastavili v září

Afghánské radikální hnutí Tálibán v pátek dalo najevo, že je připraveno obnovit mírové rozhovory se Spojenými státy. Informovala o tom agentura Reuters, necelý den poté, co americké vojáky v Afghánistánu překvapivě navštívil šéf Bílého domu Donald Trump. Podle něj si Tálibán přeje dohodu o klidu zbraní.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump nečekaně navštívil americké vojáky v Afghánistánu | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Spojené státy mírové rozhovory zastavily v září po bombovém útoku v Kábulu, který zabil 12 lidí včetně člena americké armády. K atentátu se přihlásil právě Tálibán.

Lídři hnutí agentuře Reuters řekli, že jeho zástupci od minulého víkendu absolvovali vícero schůzek s americkými diplomaty v katarském Dauhá a že brzy by mohlo znovu začít formální vyjednávání. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v pátek dodal, že jeho skupina je „připravena restartovat rozhovory“.

Vojáci v Afghánistánu | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

„Náš postoj je stále stejný. Pokud mírové rozhovory začnou, bude se pokračovat od stadia, ve kterém skončily,“ řekl. Reuters také cituje nejmenovaného vysoce postaveného velitele Tálibánu, podle kterého je povstalecké hnutí přesvědčeno, že Trump v tomto ohledu „moc nemá na výběr“.

Trump na nečekané návštěvě Afghánistánu. Sešel se s prezidentem a oznámil snížení počtu vojáků

Číst článek

Trump vyjednávání potvrdil

Čtvrteční Trumpova návštěva na vojenské základně Bagrám u příležitosti Dne díkůvzdání byla jeho první cestou do Afghánistánu od nástupu do funkce na začátku roku 2017. I šéf Bílého domu se zmínil o pokračujících schůzkách a řekl, že Tálibán usiluje o dohodu.

Říkáme, že to musí být klid zbraní, a oni klid zbraní nechtěli dohodnout. Ale teď jsem přesvědčen, klid zbraní dohodnout chtějí. Pravděpodobně to tak dopadne,“ uvedl Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme