Trump v Číně ujistil o respektu Spojených států k politice jedné Číny. Ožehavá témata nezdůrazňoval

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na návštěvě Pekingu ujistil čínského vůdce Si Ťin-pchinga, že Spojené státy budou respektovat politiku jedné Číny. Informovala o tom agentura Nová Čína. Loni v prosinci přitom Trump vyvolal pobouření Pekingu, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump

Čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, i když vzbouřenou, a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump politiku jedné Číny otevřeně zpochybnil. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny. Později ale slíbil, že se Spojené státy budou i za jeho vlády politikou jedné Číny řídit.

Tchaj-wan: Citlivá otázka

Podle agentury Reuters americký prezident ve čtvrtek řekl, že Tchaj-wan je nejcitlivější otázkou v čínsko-amerických vztazích. Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979, udržují s ním ale čilé neoficiální styky a Washington nadále dodává Tchaj-wanu zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohl udržet schopnost se bránit.

Nejnověji Spojené státy vyvolaly rozhořčení Číny, když dovolily tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen zastavit se na amerických územích na Havaji a na Guamu, když cestovala na návštěvu tří malých tichomořských států. Peking předtím Spojené státy vyzýval, aby tchajwanské prezidentce tyto zastávky znemožnily.

Trump na návštěvě Japonska: KLDR ohrožuje svět, trpělivost s jejími provokacemi vypršela

Číst článek

Řeč o KLDR i obchodu

Jak uvedla agentura Reuters, Trump podle očekávání při čtvrtečním jednání se svým čínským protějškem příliš nezdůrazňoval ožehavá témata, jako je právě otázka Tchaj-wanu či územní spory v Jihočínském moři. S prezidentem Si Ťin-pchingem hovořil zejména o severokorejských zbrojních programech a o bilaterálním obchodu.

Předpokládá se ale, že Jihočínské moře bude jedním z hlavních témat jednání na dvou regionálních summitech, které se konají tento týden ve Vietnamu a na Filipínách. Bílý dům oznámil, že Trump se v pátek zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve vietnamském Danangu a o víkendu také summitu USA - Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na Filipínách. Na vrcholnou schůzku APEC jede i čínský prezident.

Čínské územní nároky

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

V posledních letech Čína také buduje v oblasti Jihočínského moře umělé ostrovy navršením písku u korálových ostrovů. Zřizuje na nich také infrastrukturu - ranveje až o délce tří kilometrů vhodné i pro vojenské účely, přístavy, majáky, radarové stanice, ubytovací zařízení a další prvky.

Spojené státy do sporů asijských zemí o Jihočínské moře nevstupují, opakovaně ale prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti. Do regionu vysílají za tímto účelem své letouny a lodě. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson už dříve rozčilil Čínu, když prohlásil, že USA by měly rovněž zamezit Pekingu v přístupu na nově vytvořené ostrovy ve sporných vodách Jihočínského moře.

„Vedli jsme tady v Číně upřímnou diskusi o otázkách námořní bezpečnosti a o Jihočínském moři. Postoj USA k této záležitosti se nemění," řekl ve čtvrtek novinářům Tillerson.

„Trváme na tom, že musí být zachována svoboda plavby a že země, které si (území v Jihočínském moři) nárokují, se musejí řídit mezinárodním právem a musejí zastavit budování a militarizaci základen," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme