Trump v Číně ujistil o respektu Spojených států k politice jedné Číny. Ožehavá témata nezdůrazňoval

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na návštěvě Pekingu ujistil čínského vůdce Si Ťin-pchinga, že Spojené státy budou respektovat politiku jedné Číny. Informovala o tom agentura Nová Čína. Loni v prosinci přitom Trump vyvolal pobouření Pekingu, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, i když vzbouřenou, a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump politiku jedné Číny otevřeně zpochybnil. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny. Později ale slíbil, že se Spojené státy budou i za jeho vlády politikou jedné Číny řídit.

Tchaj-wan: Citlivá otázka

Podle agentury Reuters americký prezident ve čtvrtek řekl, že Tchaj-wan je nejcitlivější otázkou v čínsko-amerických vztazích. Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979, udržují s ním ale čilé neoficiální styky a Washington nadále dodává Tchaj-wanu zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohl udržet schopnost se bránit.

Nejnověji Spojené státy vyvolaly rozhořčení Číny, když dovolily tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen zastavit se na amerických územích na Havaji a na Guamu, když cestovala na návštěvu tří malých tichomořských států. Peking předtím Spojené státy vyzýval, aby tchajwanské prezidentce tyto zastávky znemožnily.

Trump na návštěvě Japonska: KLDR ohrožuje svět, trpělivost s jejími provokacemi vypršela

Číst článek

Řeč o KLDR i obchodu

Jak uvedla agentura Reuters, Trump podle očekávání při čtvrtečním jednání se svým čínským protějškem příliš nezdůrazňoval ožehavá témata, jako je právě otázka Tchaj-wanu či územní spory v Jihočínském moři. S prezidentem Si Ťin-pchingem hovořil zejména o severokorejských zbrojních programech a o bilaterálním obchodu.

Předpokládá se ale, že Jihočínské moře bude jedním z hlavních témat jednání na dvou regionálních summitech, které se konají tento týden ve Vietnamu a na Filipínách. Bílý dům oznámil, že Trump se v pátek zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve vietnamském Danangu a o víkendu také summitu USA - Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) na Filipínách. Na vrcholnou schůzku APEC jede i čínský prezident.

Čínské územní nároky

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

V posledních letech Čína také buduje v oblasti Jihočínského moře umělé ostrovy navršením písku u korálových ostrovů. Zřizuje na nich také infrastrukturu - ranveje až o délce tří kilometrů vhodné i pro vojenské účely, přístavy, majáky, radarové stanice, ubytovací zařízení a další prvky.

Spojené státy do sporů asijských zemí o Jihočínské moře nevstupují, opakovaně ale prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti. Do regionu vysílají za tímto účelem své letouny a lodě. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson už dříve rozčilil Čínu, když prohlásil, že USA by měly rovněž zamezit Pekingu v přístupu na nově vytvořené ostrovy ve sporných vodách Jihočínského moře.

„Vedli jsme tady v Číně upřímnou diskusi o otázkách námořní bezpečnosti a o Jihočínském moři. Postoj USA k této záležitosti se nemění," řekl ve čtvrtek novinářům Tillerson.

„Trváme na tom, že musí být zachována svoboda plavby a že země, které si (území v Jihočínském moři) nárokují, se musejí řídit mezinárodním právem a musejí zastavit budování a militarizaci základen," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme