Trump zažaloval svou neteř a The New York Times. Za článek o daňových machinacích chce 100 milionů

Bývalý americký prezident Donald Trump se obrátil na soud kvůli „zákeřnému spiknutí“. Toho se měli dopustit Mary Trumpová, deník The New York Times a jeho tři novináři. List totiž na základě informací od exprezidentovi neteře před třemi lety zveřejnil článek o Trumpových údajných daňových úskocích. Článek měl 45. americkému prezidentovi podle žaloby způsobit „značnou škodu“, proto podle BBC požaduje odškodnění 100 milionů dolarů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Novináři Susanne Craigová, David Barstow a Russell Buettner zveřejnili na podzim roku 2018 v listu The New York Times článek, podle kterého se Donald Trump v 90. letech minulého století dostal k realitnímu dědictví po svém otci z velké části daňovým úskokem. Novináři to zjistili na základě obsáhlého vyšetřování a informací od exprezidentovi neteře.

Chaos v Bílém domě i jednání se spojenci i nepřáteli. Ministerstvo chce zabránit vydání Boltonovy knihy

Číst článek

Mezi daňovými intrikami byly i případy vyložených podvodů, tvrdil tehdy list mimo jiné na základě analýzy dvou set daňových přiznání Trumpova otce, která získal. Do pletich byli údajně zapleteni i prezidentovi potomci.

Donald Trump vždy tvrdil, že mu jeho otec, newyorský realitní magnát Fred Trump, nikdy téměř žádnou finanční pomoc neposkytl. Pátrání newyorského listu ale údajně prokázalo, že Trump dostával miliony z otcova realitního byznysu od raného dětství. Velkou část těchto peněz prý dostal prezident díky tomu, že pomáhal svým rodičům krátit daně.

Trump spolu se svými dětmi měl vytvářet fingované firmy, aby zamaskoval milionové dary od svých rodičů. Pomáhal rovněž svému otci zajistit si neoprávněné daňové úlevy v hodnotě dalších milionů.

Soud nařídil Trumpovi zaplatit dva miliony dolarů v kauze jeho charitativní nadace

Číst článek

Podle listu se přičinil o vytvoření strategie, při níž bylo realitní jmění rodičů podhodnoceno v daňových výkazech o stovky milionů dolarů, aby si pak Donald Trump výrazně snížil daňový odvod v okamžiku, kdy byl majetek převáděn na něj a na jeho děti.

Americký daňový úřad IRS se příliš nepřičinil, aby těmto praktikám zabránil. Fred a Mary Trumpovi, rodiče prezidenta, svým dětem převedli majetek za víc než miliardu dolarů, což by při darovací a dědické dani ve výši 55 procent znamenalo daňový odvod ve výši nejméně 550 milionů. Daňové výkazy ukazují, že odvod činil 52,2 milionů, napsal list.

Trump, který podle amerického listu zdědil po otci byznys v dnešní hodnotě nejméně 413 milionů dolarů (přes devět miliard korun), celou dobu zjištění odmítá.

‚Vendeta a křížová výprava‘

Bílý dům upustil od postihu novináře Jima Acosty, CNN v reakci stáhla podanou žalobu

Číst článek

Proto se nyní podle BBC bývalý prezident obrátil na soud. Tvrdí, že jeho neteř Mary Trumpová porušila smlouvu o mlčenlivosti, kterou podepsala při dědickém řízení o pozůstalosti po prezidentově otci Fredu Trumpovi. Sama sebe totiž v loňském roce ve svých pamětech označila za člověka, který pro článek poskytl informace.

Trojice novinářů podle Trumpovy žaloby spolupracovala s jeho neteří v rámci „osobní vendety“ během „křížové výpravy“, jejímž cílem bylo získat prezidentova daňová přiznání. Za tímto účelem měli Mary Trumpovou neúnavně uhánět.

Článek měl prezidentovi „způsobit značnou škodu“, proto žádá náhradu škody nejméně 100 milionů dolarů (asi 2,164 miliardy korun).

I knocked on Mary Trump’s door. She opened it. I think they call that journalism. @Mary L Trump

06:35 – 22. 09. 2021

1168 6529

Craigová odmítá, že by Trumpovu neteř naháněla. „Zaklepala jsem na dveře Mary Trumpové. Otevřela je. Myslím, že tomu se říká žurnalistika,“ napsala na twitter. Mluvčí New York Times označila žalobu „za pokus o umlčení nezávislé zpravodajské organizace“.

Žaloba kvůli dědictví

Před rokem podala na svého strýce žalobu i Mary Trumpová. V dokumentu prezidenta Trumpa, jeho sestru Maryanne Trumpovou Barryovou a pozůstalost prezidentova bratra Roberta Trumpa, který zemřel v srpnu, viní z podvodu a spiknutí, protože jí upřeli dědictví.

Neteř Donalda Trumpa podala kvůli dědictví na prezidenta žalobu. Viní ho z podvodu a spiknutí

Číst článek

Mary Trumpové bylo 16, když jí v roce 1981 zemřel otec Fred Trump mladší. Podle ní jí zanechal podíly v rodinném podniku, které měli spravovat Donald, Maryanne a Robert Trumpovi.

Podle Mary však trojice sourozenců začala peníze odvádět a lhát o tom, kolik zdědila, aby ji vyšachovali. Trumpová tvrdí, že podvod nevyšel najevo do vydání článku, kvůli kterému se chce exprezident soudit. K projednání této žaloby zatím nedošlo.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme