Trump ze své dcery udělal oficiální poradkyni. Ivanka bude mít kancelář hned vedle něj

Nejstarší dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka se stane zaměstnankyní Bílého domu. Podnikatelka v módě se už teď účastnila setkání se zahraničními státníky a měla mít vlastní kancelář včetně přístupu k tajným informacím, vše ale bez oficiální funkce. Původně chtěla pro svého otce pracovat neoficiálně, čelila kvůli tomu ale vlně kritiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivanka Trumpová na obchodním jednání. | Zdroj: Reuters

Poté, co se Trumpová stane oficiální zaměstnankyní americké vlády, budou se na ní vztahovat stejná pravidla a povinnosti jako na ostatní federální zaměstnance. V Bílém domě bude pracovat jako neplacená poradkyně, stejně jako její manžel Jared Kushner. Oficiálně tak bude mít svou vlastní kancelář v západním křídle Bílého domu (hned vedle svého otce), služební počítač a telefon.

Na počátku byl Kennedy. Po stopách zákona o nepotismu, který překáží Trumpovi a kdysi strašil i Clintonovy

Číst článek

Ivanka Trumpová ve svém prohlášení napsala, že se chce podřídit všem etickým pravidlům. Řada odborníků a bývalých pracovníků Bílého domu ji totiž vyčítala, že by mohla porušit zákon z roku 1967. Podle něj žádný veřejný činitel včetně prezidenta nemůže najmout nebo povýšit členy své rodiny.

Právník a zároveň bývalý zaměstnanec exprezidenta George Bushe Richard Painter navíc tvrdil, že by se Trumpová jako neoficiální poradkyně mohla snadněji dostat do střetu zájmů.

Ivanka Trumpová má svou vlastní módní značku a na veřejnosti zaznívaly obavy, že by práci v Bílém domě mohla využít k její propagaci. Trumpová proto předala vedení své firmy výkonné ředitelce Abigail Klemové. Kontrolu nad svým podílem pak přenechala radě, na kterou dohlíží rodina jejího manžela Jareda Kushnera. Podle zjištění deníku New York Times ale Trumpová má stále ve firmě silné postavení.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme