Trump zmenší chráněná území v Utahu, aby tam umožnil těžbu

Americký prezident Donald Trump i přes výhrady indiánských obyvatel zmenší velikost dvou chráněných území ve státě Utah, aby v oblasti umožnil těžbu ropy a plynu. Podle agentury Reuters to prohlásil utažský senátor Orrin Hatch, který tvrdí, že mu to Trump oznámil.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

"Byl jsem neuvěřitelně vděčný za to, že nám prezident ráno telefonicky sdělil, že souhlasí s doporučením ministra vnitra (Ryana) Zinkeho k (chráněné oblasti) Bears Ears," uvedl Hatch.

Co prozradily dokumenty o smrti Kennedyho? Výhružky atentátníkovi i plánovaná vražda Castra

Číst článek

Oblast přírodních útvarů Bears Ears, kde se nachází hojná naleziště indiánských památek, prohlásil loni za národní památku bývalý demokratický prezident Barack Obama. Učinil tak krátce před odchodem z funkce, aby v místě znemožnil těžbu surovin a komerční rozvoj, čímž rozhněval místní republikány. Zastání naopak našel u indiánské populace.

Druhou oblastí v Utahu, které se Trumpův zásah týká, je přírodní rezervace Grand Staircase-Escalante. Tu v roce 1996 vyhlásil demokratický prezident Bill Clinton.

Trump letos v dubnu vydal dekret, který nařídil prověřit několik desítek národních památek a chráněných míst na federální půdě, včetně obou utažských přírodních rezervací. Zinke pak v září doporučil chráněná území v Utahu - ale také v Nevadě či Oregonu - zmenšit.

Svůj dekret označil Trump za nástroj, který ukončí další z příkladů do očí bijícího zneužívání federální moci a vrátí pravomoci zpět do rukou států a lidu, kam patří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme