Trumpizace Blízkého východu je nebezpečná, kritizuje americkou politiku v regionu Německo

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel ostře kritizoval poslední vývoj na Blízkém východě poté, co některé státy v regionu přerušily diplomatické styky s Katarem. Šéf německé diplomacie v rozhovoru s německým ekonomickým deníkem Handelsblatt varoval před „trumpizací" regionu a kritizoval americkou politiku, která údajně zesiluje riziko roztočení spirály zbrojení na Blízkém východě.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sigmar Gabriel | Zdroj: Reuters

S Katarem od pondělí přerušily diplomatické styky mimo jiné Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Tyto státy Katar viní z podpory terorismu.

Německo podpořilo ve sporu s arabskými sousedy Katar. „Katar má být zjevně více či méně úplně izolován a existenciálně zasažen," řekl Gabriel v rozhovoru, který má Handelsblatt v plném rozsahu otisknout ve středu.

„Taková trumpizace zacházení jednoho s druhým je v už i tak krizovém regionu obzvlášť nebezpečná," řekl sociálnědemokratický vicekancléř a varoval před dalším vyostřením konfliktu.

„Další eskalace nikomu neprospěje. Blízký východ je politický a vojenský sud s prachem," varoval Gabriel.

Šéf německé diplomacie zvlášť kritizoval politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě. „Nejnovější gigantické zbrojní obchody amerického prezidenta Trumpa s monarchiemi v Perském zálivu zesilují riziko nové spirály zbrojení. To je naprosto špatná politika a určitě to není politika Německa," zdůraznil Gabriel a vyjádřil naději, že brzy bude opět možné konflikty urovnávat prostřednictvím dialogu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme