Trumpova administrativa dráždí Peking. Čínská média varují Washington před 'ničivým střetem'

Bránit Číně v přístupu na umělé ostrovy, které vybudovala v Jihočínském moři, by vedly k "ničivému střetu". Toto varování v pátek zveřejnila čínská státní média.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spratlyho ostrovy v Jihočínském moři

Spratlyho ostrovy v Jihočínském moři | Zdroj: Reuters

Podle amerického kandidáta na ministra zahraničí Rexe Tillersona by měly Spojené státy Pekingu zamezit v přístupu na nově vytvořené ostrovy. Tillerson o tom informoval ve středu v americkém Senátu. Před možným střetem varoval čínský list Global Times.

Bývalý šéf ropné firmy Exxon Mobile Tillerson, kterého na post šéfa americké diplomacie nominoval budoucí prezident USA Donald Trump, ve středu přirovnal čínské budování umělých ostrovů k ruské anexi Krymu.

"Musíme Číně vyslat jasný signál, že především musí zastavit budování ostrovů, ale také že přístup na tyto ostrovy nebude mít dovolený," uvedl Tillerson.

Oficiální reakce čínské vlády na jeho slova byla umírněná. Mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang pouze ve čtvrtek řekl, že Čína má právo pokračovat v "běžných aktivitách" na svém vlastním území.

Úvodníky v listech China Daily a Global Times jsou ale podstatně útočnější. Podle deníku China Daily Tillersonova vyjádření svědčí o ignoranci, ať už co se týče čínsko-amerických vztahů, či diplomacie obecně.

"Takováto slova není možné brát vážně, protože jsou směsicí naivity, krátkozrakosti, předsudků a politických fantazií. Pokud by měla být realizována, mělo by to ničivé následky. Znamenalo by to ničivý střet mezi Čínou a Spojenými státy," konstatoval list China Daily.

Čína vytvořila v posledních letech umělé ostrovy navršením písku u korálových útesů v Jihočínském moři a poté na nich začala budovat infrastrukturu - ranveje až o délce tří kilometrů vhodné i pro vojenské účely, přístavy, majáky, radarové stanice, ubytovací zařízení a další prvky. V prosinci americké Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) uvedlo, že podle satelitních snímků Čína pravděpodobně rozmístila protiletadlové a protiraketové systémy na všech sedmi umělých ostrovech, které vybudovala v Jihočínském moři.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme