Trumpova vláda je hrozbou pro budoucnost EU, napsal Tusk šéfům sedmadvacítky

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa je podle šéfa unijních summitů Donalda Tuska jednou z hrozeb pro budoucnost Evropské unie. Tusk to napsal v dopise prezidentům a premiérům 27 členských zemí před jejich pátečním neformálním summitem na Maltě. Diskutovat tam budou o budoucím směřování evropského bloku po vystoupení Británie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí prezident Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Foto: European Parliament

Podle Tuska čelí Evropská unie nejvíce výzvám od svého vzniku. Mezi hlavní vnější hrozby zařadil rostoucí důraz Číny, agresivní politiku Ruska vůči Ukrajině a dalším sousedům, násilí a nestabilitu na Blízkém východě a v Africe a znepokojivá prohlášení nové americké administrativy.

Trump vyhodil ministryni spravedlnosti, odmítla bránit jeho migrační výnos

Číst článek

Především změna vlády ve Spojených státech staví unii podle Tuska do obtížné situace. Donald Trump totiž podle něj zpochybňuje americkou zahraniční politiku za posledních 70 let.

Jednota, odvaha, rozhodnost

Donald Trump. | Foto: Reuters

Kromě vnějších nebezpečí čelí Evropská unie podle Donalda Tuska i velkým vnitřním hrozbám. Mezi ně řadí růst protievropských a xenofobních nálad ve společnosti nebo přibývající nedůvěru ve sjednocenou Evropu a její základní hodnoty.

Evropské lídry proto předseda unijních summitů vyzval k jednotě, odvaze a rozhodnosti při prosazování evropského projektu.

Kromě budoucího směřování Evropské unie budou šéfové států a vlád Evropské unie v pátek v maltské Vallettě debatovat také o způsobech zvládnutí migrační vlny z Afriky. Tohoto jednání se zúčastní i britská premiérka Theresa Mayová.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme