'Přepsali telefonní seznam Kremlu.' Americká vláda sankce proti Rusku nerozšíří, zveřejnila ale 210 jmen

Americká vláda zveřejnila seznam víc než dvou set ruských politiků a oligarchů s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Jeho vláda jim údajně dovolila zbohatnout a získat vliv. Moskva krok označila za americkou snahu ovlivnit ruské volby. Žádné nové sankce proti lidem na seznamu ale Spojené státy neuvalily.

OD STÁLÝCH ZPRAVODAJŮ Washington (Aktualizováno: 8:51 30. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezdient Donald Trump | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že dostatečně odstrašující je už samotná hrozba sankcí. Podle agentury AP můžou lidé na seznamu čelit neformálním omezením ze strany mezinárodních bank. Na seznamu politiků jsou členové ruské vlády i ředitelé tajných služeb.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov, který je také na americkém sankčním seznamu, označil dokument ministerstva financí za pokus ovlivnit ruské prezidentské volby.

Politici, úředníci, oligarchové

Na tzv. kremelském seznamu se ocitlo celkem 210 jmen politiků, úředníků a oligarchů s majetkem větším než miliarda dolarů. Senátor Konstantin Kosačov k tomu poznamenal, že Američané prostě jen přepsali kremelský telefonní seznam.

Jste zaujatí proti Trumpovi a zneužili jste pravomoce, vytýkají FBI republikáni

Číst článek

Za Putinovy blízké oligarchy Washington považuje třeba majitele fotbalové Chelsea Romana Abramoviče, hliníkového magnáta Olega Děripasku, ale i Michaila Prochorova, který před šesti lety kandidoval na hlavu státu proti Putinovi. Seznam má být odvetou mimo jiné za údajné ruské zásahy do amerických prezidentských voleb.

Semkneme se kolem Putina

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov řekl, že Rusko teď bude intenzivněji hájit své postoje, protože se ještě více semkne kolem svého lídra Vladimira Putina.

O tom, že americká vláda neuvalí na Rusko další sankce, informovalo americké ministerstvo zahraničí v den, kdy podle loňského zákona vypršela lhůta pro uvalení sankcí na firmy a vlády, které obchodují s Ruskem v sektoru zbrojního průmyslu a zpravodajských služeb. Další sankce chtěly USA uvalit kvůli údajnému ruskému ovlivňování předloňských prezidentských voleb.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení své mluvčí Heather Nauertové uvádí, že dosavadní sankce měly velký preventivní účinek, odradily prý možné zájemce od obchodů s Ruskem v hodnotě miliard dolarů, a tak další postihy podle americké vlády nejsou potřeba.

Martin Dorazín, Jan Kaliba, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme