NYT: Trumpovi blízcí se setkali s Ruskou napojenou na Kreml. Ve hře bylo i kompro na Clintonovou

Syn amerického prezidenta Donald Trump junior se loni setkal s ruskou právničkou Natalií Veselnickou napojenou na Kreml. Píše o tom americký deník New York Times s odvoláním na pět zdrojů blízkých Bílému domu. Schůzky se podle nich zúčastnil také Trumpův zeť Jared Kuschner a bývalý šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. Údajně měli zájem o kompromitující informace na Hillary Clintonovou.

Washington (Aktualizováno: 8:00 10. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump po summitu G20 | Zdroj: Reuters

Nejstarší syn amerického prezidenta nejprve v sobotu uvedl, že hlavním tématem schůzky byly adopce ruských dětí a nic o Clintonové nezmínil. V neděli pak vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že se s Natalií Veselnickou setkal na její žádost kvůli známosti z organizace Miss Universe, kterou jeho otec v roce 2013 organizoval v Moskvě.

Trump maldší řekl, že si vyměnili zdvořilostní fráze, pak Veselnická prý prohlásila, že má informace o tom, že Demokratickou stranu podporují subjekty napojené na Rusko.

Magnitsky Act a černá listina osob

Trumpův syn tvrdí, že mluvila vágně, neposkytla ani nenabídla žádné detaily, takže podle něj bylo jasné, že nemá žádné smysluplné informace. Poté údajně změnila téma, přešla k zákonu Magnistky Act, tedy americkou černou listinu osob spojených s porušováním lidských práv v Rusku.

Trumpova válka s novináři se stupňuje. A všichni se bojí jejího výsledku

Číst článek

Právnička Veselnická je známá právě útoky proti tomuto zákonu, který mimo jiné zakazuje adopce ruských dětí ve Spojených státech, a také útoky proti Sergeji Magnitskému, ruskému právníkovi, který v roce 2009 zemřel za podivných okolností ve vězení po tom, co odhalil jeden z největších korupčních skandálů.

Setkání se v budově Trump Tower v New Yorku uskutečnilo loni na počátku června. O účast na této schůzce podle svých slov požádal i svého švagra Kushnera a tehdejšího šéfa prezidentské kampaně svého otce Paula Manaforta.

Manafort loni v srpnu na svou funkci rezignoval kvůli obviněním, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle Kushnerova právníka se manžel Ivanky Trumpové setkání skutečně „krátce" zúčastnil.

Podle NYT jde o první potvrzenou soukromou schůzku prezidentových blízkých spolupracovníků s Rusy.

Žádné významné odhalení

List s odvoláním na tři nejmenované poradce Bílého domu tvrdí, že Trump junior se schůzkou souhlasil až poté, co získal příslib kompromitujících informací na prezidentskou kandidátku Demokratické strany Clintonovou.

První setkání Trumpa s Putinem se protáhlo. Trvalo přes dvě hodiny

Číst článek

Zda pak nějaké takové informace skutečně dostal, není podle deníku jasné. Trump mladší tvrdí, že brzy zjistil, že právnička nenabízí žádné významné odhalení.

Mluvčí týmu právníků prezidenta Trumpa podle agentury Reuters uvedl, že Trump o schůzce s ruskou právničkou nevěděl a neúčastnil se jí.

Schůzku nahlásil americké vládě sám Kuschner před několik týdny v upravené tajné žádosti o bezpečnostní prověrku. V původní dubnové verzi podle Timesů žádné zahraniční kontakty nepřiznal, čímž podle Timesů Kuschner riskuje postih od ztráty přístupu k utajovaným informacím až po vězení, pokud by takovou schůzku vědomě zatajil.

Výslechy všech zúčastněných

Jeho právníci potvrdili, že Kushner dobrovolně setkání s Veselnickou přiznal bez dalších podrobností. Prohlášení vydala i sama Veselnická, ve kterém tvrdí, že o prezidentské kampani řeč vůbec nebyla, a uvedla, že zhruba po deseti minutách buďto Kushner nebo Manafort ze schůzky odešel, a dodala, že nejedná ani nikdy nejednala jménem ruské vlády.

Trump rozděluje USA. Není první špatný prezident, mohl by ale napáchat velké škody, píše Economist

Číst článek

Nejrůznější instituce a úřady v USA se zabývají údajnými vazbami prezidenta Trumpa, jeho blízkých a spolupracovníků na ruské představitele. Vyšetřování je součástí větší kauzy kolem údajných zásahů Moskvy do amerických prezidentských voleb, z nich právě Trump loni v listopadu vzešel jako vítěz.

Kongresmen Adam Schiff, hlavní demokrat ve Výboru pro zpravodajské informace, už uvedl, že bude chtít vyslechnout všechny, kdo se schůzky zúčastnili.

Článek v NYT vyšel den poté, co se Trump poprvé ve funkci prezidenta USA na okraj summitu zemí G20 v Hamburku sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme