Trumpovo odstoupení od klimatické dohody je 'planetární katastrofa‘, zaznělo v europarlamentu

Evropští poslanci ve středu ve Štrasburku tvrdě kritizovali rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstoupení USA od pařížské klimatické dohody.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížská dohoda o ochraně klimatu z roku 2015 si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu z roku 2015 si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poslancům řekl, že krok USA neznamená konec dohody a že Evropská unie o žádném z jejích 29 článků nebude znovu jednat: „Nyní nastal čas na činy, nyní nastal čas na uvádění dohody do praxe."

Maltská ministryně Helena Dalliová, která na plénu zastupovala maltské předsednictví EU, zdůraznila, že podrobnosti toho, jak bude Washington nadále postupovat, jsou stále nejasné.

Poslankyně Julie Girlingová zastupující skupinu Evropských konzervativců a reformistů řekla, že Trumpova akce je „krátkozraká a jednostranná".

V debatě poslanců zazněla na adresu šéfa Bílého domu poměrně silná slova. Předseda lidovecké frakce Manfred Weber řekl, že Trump „páchá obrovskou historickou chybu". Podle šéfa socialistické skupiny Gianniho Pittelly povede Trumpovo rozhodnutí ke „katastrofě planetárního rozměru".

„Donald Trump by se zjevně rád vrátil do středověku, kdy bylo popírání vědeckých faktů na denním pořádku," řekla česká poslankyně Kateřina Konečná (KSČM), která promluvila jménem levicové frakce GUE/NGL.

Podle ní mohou klimatické změny taktéž způsobené člověkem v dalších letech způsobit migrační vlnu takových rozměrů, že současná krize bude proti tomu pouhou banalitou.

Jednání poslanců se zúčastnila prezidentka Marshallových ostrovů Hilda Heineová, jejíž zemi ohrožuje zvyšující se hladina oceánu, sucha i záplavy. „Klimatické změny nejsou falešnou zprávou," zdůraznila.

O klimatu se musí mluvit, Trumpovo politické gesto odhalilo závažnost problému, míní experti

Číst článek

„S průměrnou výškou našeho území 2 metry nad hladinou se nemáme kam utéct, ani kde se ukrýt," upozornila prezidentka 50tisícového státu, který se rozkládá na tisíci ostrovech v Tichém oceánu. Prohlásila, že snižování vlivu člověka na klimatické změny má pro její zemi zásadní význam. „Nám přinášejí obrovské útrapy, oceán najednou představuje noční můru a obrovské riziko. A není to naší vinou," uvedla Heineová.

Trump vypověděl účast USA v dohodě, kterou podepsalo 195 zemí včetně ČR, na začátku tohoto měsíce. Tento krok vyvolal takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu z roku 2015 si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Podle Trumpa představuje dohoda pro americkou ekonomiku neúměrnou finanční zátěž. USA patří spolu s Čínou k největším znečišťovatelům ovzduší na světě.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme