Trumpovo vítězství. Nejvyšší soud i přes stížnosti odblokoval protiimigrační dekret

45. prezident Spojených států amerických Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Spojené státy mohou uplatňovat prezidentův dekret proti imigraci občanů z osmi států. Rozhodl tak Nejvyšší soud. Donald Trump v zářijovém nařízení zakazuje vstup do USA občanům osmi zemí. Šest z nich je převážně muslimských. Právě to napadly u federálních soudů tři americké státy a dekret částečně zablokovaly. Jejich stížnosti teď projednávají odvolací soudy, to ale podle Nejvyššího soudu nebrání uplatňování nařízení.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S názorem, že dekret může být plně uplatňován, odmítli souhlasit dva soudci devítičlenného sboru Nejvyššího soudu USA, uvedla AP. Reuters rozhodnutí soudu označil za Trumpovo vítězství.

Nejistota se přenáší do celého světa, charakterizuje Švejnar rok prezidentování Donalda Trumpa

Číst článek

Současná verze protiimigračního exekutivního nařízení, která je v pořadí třetí a kterou Trump vydal v září, se týká občanů osmi států - Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Konkrétně se ale částečné blokace, o kterých rozhodly nižší federální soudy, dotkly jen těch převážně muslimských zemí, neboť podmínky migrace z KLDR a Venezuely u soudu zpochybněny nebyly.

Podle dekretu občané zmíněných zemí nesmějí do USA, pokud tam nemají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby.

Tento protiimigrační dekret je Trumpův třetí. I proti předchozím dvěma verzím se ohradily některé státy USA. Bílý dům proto po posledních stížnostech a částečnému odblokování odvolacím soudem v Kalifornii teď o rozhodnutí o platnosti požádal přímo Nejvyšší soud.

AP poznamenala, že tento týden by měly o dekretu jednat odvolací soudy v San Franciscu a také v Richmondu.

Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme