Trumpovou inauguraci doprovázely kromě oslav i protesty. Další se chystají

Do ulic Washingtonu v sobotu znovu vyjdou desetitisíce lidí. Den po slavnostní inauguraci chtějí demonstrovat proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten slíbil Američanům, že bude za každých okolností upřednostňovat zájmy Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpovou inauguraci doprovázely protesty | Zdroj: Reuters

Trump ve svém inauguračním projevu vykreslil Spojené státy jako zemi sužovanou problémy, kde vládne nezaměstnanost a vysoká kriminalita. Předchozí vlády obvinil z toho, že se obohacovaly na úkor amerických rodin. Tomu všemu chce nový prezident učinit přítrž.

Mnozí poselství nové hlavy státu vítají. Zemědělec a bývalý voják Jerzy Folta, který se jako dítě přistěhoval do Spojených států z Polska, si pochvaluje, že Donald Trump je po dlouhých letech prezidentem, kterému může respektovat.

I Amy Kelishová, která přijela z malé vesnice v Minnesotě, je nadšená – jak říká – vlasteneckým tónem projevu a zdůrazňováním hodnot jako je láska k zemi a rodině.

Obamacare zvoní hrana. Trump podepsal exekutivní příkaz proti Obamově zdravotnímu programu

Číst článek

Pod stejnými výrazy ale mnozí vidí jiný obsah. Odpůrci Donalda Trumpa, kteří v inaugurační den protestovali hned na několika místech Washingtonu a k dalším se chystají i v sobotu, rétoriku nového prezidenta sledují s obavami.

“Z teoretického hlediska chápu, jak funguje populismus a rozumím tomu, proč některé jeho návrhy lidem imponují. Lidi mají různé priority a to je v pořádku. Ale je pro mě nepochopitelné, jak vůbec může někdo uvažovat o tom, že nejdůležitější post v zemi bude zastávat člověk, jehož zásady a hodnoty jsou něco, co našim dětem vtloukáme do hlavy jako nepřípustné,” říká jedna z protestujících Rebecca Roeová.

Hlasitým nesouhlasem prý nechce zpochybňovat legitimitu hlavy státu ani plakat nad prohrou vlastní kandidátky, ale hlásit se k jedné ze základních amerických hodnot: právu na vyjádření vlastního názoru.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme