Trumpovy problémy vidí každý jinak. Přesto nemají američtí kongresmani problém jít spolu na pivo

Po víc než týdenní cestě po Evropě a Blízkém východě se americký prezident Donald Trump znovu naplno ponořil do problémů domácí politiky. Potřebuje prosadit svůj návrh rozpočtu, rád by uvedl do praxe zdravotní reformu a ohlásit má i tu daňovou. Jenže kromě toho dál bobtná a mezi kongresmany je stále tématem i vyšetřování údajného napojení Trumpova volebního týmu na Rusko nebo odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. Se dvěma z nich o jejich protichůdných názorech na řešení situace mluvil Radiožurnál přímo ve washingtonské kanceláři.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump se svou manželkou při poslední zastávce své zahraniční cesty.

Americký prezident Donald Trump se svou manželkou při poslední zastávce své zahraniční cesty. | Zdroj: Reuters

Republikán Joe Barton sedí ve své kanceláři v budově hned vedle amerického kongresu a snaží se mě přesvědčit, že to, co teď můžeme číst v titulcích světových médiích, je leckdy úplně nepodstatné pro každodenní vládnutí v jeho zemi. V americké Sněmovně reprezentantů strávil už 32 let a o aférách, které se od Trumpovy lednové inaugurace vynořují, tvrdí, že to u nově zvoleného prezidenta není nic ojedinělého. A Trump to prý ustojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva američtí kongresmani o problémech Donalda Trumpa

Naproti šedovlasému republikánovi sedí Mike Doyle, kterému tedy start Trumpova funkčního období normální rozhodně nepřipadá, považuje to naopak za výjimečnou situaci. Doyle je demokratickým kongresmanem přes 20 let, s republikánským kolegou se léta přátelí, ale v tomhle se zásadně neshodnou.

Donald Trump se vrátil do Spojených států ve chvíli, kdy se podle amerických médií ukazuje, že vyšetřování údajného ruského vlivu na loňské prezidentské volby by se mohlo přímo týkat i jeho zetě a blízkého poradce Jareda Kushnera, uzavřená není ani kauza Trumpova odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho. Ten na ruský případ dohlížel a už předeslal, že bude brzy vypovídat při otevřeném slyšení senátního výboru pro zpravodajské služby. Ale nejenom na tohle vystoupení opoziční demokraté - včetně poslance Doyleho - čekají.

FBI prověřuje Trumpova zetě kvůli jeho kontaktům s Ruskem

Číst článek

„Začal proces, během kterého zvláštní vyšetřovatel pověřený ministerstvem spravedlnosti, prozkoumá všechno to, o čem už jste asi slyšeli - jak to bylo s prezidentskými volbami, s ruským vlivem na ně i s odvoláním ředitele FBI. Myslím, že většina z nás poslanců chce nechat tohle vyšetřování doběhnout do konce, aby se ukázala všechna dostupná fakta, a nezasahovat do něj - pak uvidíme, co bude dál," naráží 63letý člen sněmovny reprezentantů Mike Doyle na svého demokratického kolegu Ala Greena, který nedávno jako první přímo ve sněmovně pronesl v souvislosti s Donaldem Trumpem slovo impeachment.

„I my ve sněmovně reprezentantů jsme sestavili komisi, která ruskou kauzu nezávisle vyšetřuje. Ale mezitím je taky potřeba vládnout," říká v konfrontaci s demokratickým kolegou před mikrofonem Radiožurnálu republikán Joe Barton. Doyleho to evidentně neuspokojuje, dál kroutí hlavou, ale směje se u toho, a až budou mít oba po práci, zase klidně půjdou na pivo.

Republikánský kongresman Joe Barton (vlevo) | Zdroj: Reuters

„Hodně republikánských poslanců znám velmi dobře. Neznamená to nutně, že vždycky hlasují tak, jak bych si přál, ale aspoň se na mě usmívají, když jsou proti mým návrhům. Není to s nimi jednoduché - ale stejně mám Joea rád," loučí se demokrat Mike Doyle při odchodu z republikánské kanceláře v očekávání dalších trampot s Donaldem Trumpem.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme