Trumpovy výroky o přistěhovalcích znepokojují stále více Američanů s hispánskými kořeny

Američtí politici Hillary Clintonová a Donald Trump si začínají brousit zbraně na nadcházející boj o Bílý dům. Vyostřená rétorika republikánského kandidáta přitom vyvolává ve Spojených státech větší a větší obavy. Výroky namířené proti imigrantům a Mexiku budí znepokojení hlavně u americké hispánské komunity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci Donalda Trumpa z řad Hispánců | Foto: flickr.com, montegoodyk, CC BY 2.0

Ve východní části San José, kde žije převážně mexická komunita, Donald Trump příliš příznivců nemá. Měsíce velmi vyostřené rétoriky, která je namířená proti přistěhovalcům a jmenovitě proti Mexiku, se kterým má řada místních ještě živé rodinné vztahy, se začínají vracet jako bumerang a mění se v rozhořčení lidí.

Právě v San José protestovaly minulý týden stovky lidí proti Donaldu Trumpovi. Například pro 26letého Juana je násilí v politické debatě nepřípustné. Návrhy a rétoriku republikánského kandidáta ale jednoznačně odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co si o kampani Donalda Trumpa myslí početná mexická menšina v kalifornském San José? Zjišťovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

„Cítím se hrozně. Donald Trump všechny dostává svými slovy do varu, ale odmítá za to převzít odpovědnost,“ říká Juan, vedoucí jednoho z obchodů.

„Všichni se obáváme toho, co by se mohlo stát. Jsem Američan, narodil jsem se tady, moji rodiče jsou tu legálně. Ale spousta mých kamarádů, jejichž příbuzní zatím neměli šanci si doklady vyřídit, žijí v hrůze, co by mohlo přijít,“ shrnuje.

S obavami z možných deportací se setkává i stejně stará Carla, která pracuje v nedalekém pneuservisu.

Mladá Američanka s mexickými kořeny se podivuje nad tím, že žádný ze skandálních výroků, jako třeba že Mexičané jsou násilníci a kriminálníci, zatím republikánskému kandidátovi v kampani výrazněji neublížil. Naopak mu přidává na popularitě.

Jak Carla sarkasticky poznamenává, třeba to Donald Trump proslulý účastí v televizních reality show dělá proto, aby kampaň nebyla nudná. Americké mexické komunitě ale podle ní humor pomalu začíná docházet.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme