Trumpův exporadce Flynn odmítá vydat dokumenty pro senátní vyšetřování. Brání se ústavou

Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn nevydá dokumenty, které po něm žádá senátní výbor vyšetřující možné ruské zásahy do amerických voleb. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na své zdroje. Flynn podle informací AP své rozhodnutí zdůvodnil pátým dodatkem americké ústavy, který mimo jiné zaručuje právo odmítnout svědectví proti sobě samému.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn.

Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn. | Zdroj: Reuters

Oficiální oznámení prý senátní výbor pro dohled nad tajnými službami, který pozadí voleb objasňuje, obdrží ještě v pondělí. Výbor Flynna o předání veškerých dokumentů, které s kauzou mohou souviset, požádal počátkem května.

Právní experti podle AP neočekávali, že by se Flynn rozhodl poskytnout osobní dokumenty bez slibu imunity. Bývalý Trumpův poradce již dříve o imunitu výměnou za spolupráci s výborem požádal s tím, že chce ochranu před nespravedlivým stíháním.

Flynn, který musel post v Bílém domě opustit po 24 dnech kvůli svým nejasným vazbám na Rusko, je podezřelý, že s ruskými činiteli udržoval úzké vztahy. Zahraniční příjmy penzionovaného generála, mimo jiné i z Ruska, v současné době prověřuje generální inspekce při americkém ministerstvu obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme