Trumpův imigrační dekret zpátky ve hře. Jak rozumět rozhodnutí nejvyššího soudu?

Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že vláda může začít částečně uplatňovat imigrační dekret Donalda Trumpa. Zrušil tak rozhodnutí soudů nižší instance, které platnost kontroverzního zákazu několikrát zastavily. Co takové rozhodnutí znamená v praxi a jak ovlivní životy lidí, kteří do USA přicházejí? Podle expertů může mást úředníky pověřené vydáváním víz a vést k další sérii žalob. Minimálně do podzimu s tím ale už nikdo nic neudělá.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdská rodina na letišti ve Washingtonu krátce poté, co nejvyšší soud rozhodl o imigračním dekretu.

Saúdská rodina na letišti ve Washingtonu krátce poté, co nejvyšší soud rozhodl o imigračním dekretu. | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí nejvyššího soudu vyvolalo mnoho nejasností v tom, co přesně bude nová podoba zákazu znamenat pro lidi ze zemí, které jsou podle Trumpa bezpečnostně problematické, tedy z Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, ale i co bude znamenat pro amerického prezidenta. Připravili jsme pro vás krátký souhrn, jak rozhodnutí nejvyššího soudu číst.

Proč je rozhodnutí soudu kontroverzní?

Ze zákazu vyjímá občany zmíněné šestice zemí se „vztahem bona fide k osobě či subjektu ve Spojených státech" – tedy vztah v dobré víře. Právě tuto formulaci odborníci na právo hodnotí jako problematickou, neboť imigrační či konzulární úředníci budou muset rozeznat, zda žadatel o vízum podmínku splňuje.

Trumpova vláda může začít částečně uplatňovat imigrační dekret, rozhodl nejvyšší soud

Číst článek

Přicestovat do Spojených států tak budou moci nadále manžel, manželka nebo tchyně, ale také zájemce o práci, který dostal pracovní nabídku od americké firmy, student zapsaný na americké škole či přednášející, který dostal pozvánku od americké univerzity.

Podle nejvyššího soudu vztah bona fide naopak nebudou splňovat ti, jejichž cesta do USA bude uspořádána tak, aby se vyhnuli účinkům protiimigračního dekretu. „Například nezisková organizace věnující se přistěhovaleckým otázkám nebude moci kontaktovat občany těchto zemí, zařadit je na svůj klientský seznam a pak zajistit jejich vstup (do USA) díky žádosti o výjimku," citovala AP z verdiktu.

Kdy začne zákaz platit?

To prozatím není zcela jasné. Trump ale už dříve tento měsíc oznámil, že po rozhodnutí soudu začnou stanovená pravidla platit do 72 hodin. To by znamenalo, že vejdou v platnost nejpozději ve čtvrtek ráno.

Kdo rozhodne o tom, co to je „bona fide" vztah?

Vše bude záležet na ministerstvu zahraničních věcí. Někteří právníci o mlhavém termínu bona fide hovoří jako o povolence, která Trumpově administrativě umožní vykládat podmínky dekretu pružně.

„Je to jako volná ruka vládě, aby dělala, co chce," prohlásil Kiyanoush Razaghi, který ve státě Maryland působí jako právník pro přistěhovalecké záležitosti. „Kdo nám řekne, co je to definice vztahu bona fide?" dodal Razaghi, který zastupuje především íránské klienty.

Řešilo se, zda je dekret protiústavní?

O tom nejvyšší soud zatím nerozhodl, ačkoliv šlo o jeden z hlavních argumentů federálních soudů, které zákaz několikrát zablokovaly. Klíčové části výnosu jsou i nadále dočasně blokovány v celém rozsahu právě na základě rozhodnutí soudů v Marylandu a na Havaji, které potvrdily i odvolací federální soudy.

V pondělí nejvyšší soud souhlasil s tím, že na podzim vyslechne argumenty k ústavnosti zákazu, mezitím ale povolil uplatňovat alespoň některé části dekretu.

Může takové rozhodnutí ještě někdo zastavit?

V teorii by to mohla být Trumpova administrativa, to je ale samozřejmě vysoce nepravděpodobné. Dokud si nejvyšší soud nevyslechne v říjnu argumenty, proč by zákaz mohl být protiústavní, neexistuje žádný subjekt, který by mohl plány Trumpovy administrativy napadnout.

Co krok znamená pro Donalda Trumpa?

Komentátoři i právníci označují rozhodnutí nejvyššího soudu za jeho vítězství. I když jde jen o částečné uplatnění zákazu, pořád americký prezident může poukazovat na to, že jeho administrativa nakonec dosáhla svého cíle. 

„Je to takové symbolické vítězství. Od čtvrtka začne opravdu platit zákaz, který navrhl, na jednu stranu nejvyšší soud dal za pravdu zákazu v tom, že tam musí být dobré kontakty, na druhou stranu tam ale nechal otevřená vrátka v tom, co to jsou dobré kontakty," upozornil ve vysílání Českého rozhlasu Plus šéfredaktor a hlavní analytik serveru Evropský bezpečnostní žurnál Petr Boháček.

Dominika Píhová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme