Trumpův kandidát utrpěl v primárkách republikánů porážku, v Alabamě vyhrál ultrakonzervativec Moore

Americký prezident Donald Trump utrpěl v úterý nepřímou porážku, když v republikánských primárkách ve státě Alabama nezvítězil jím podporovaný kandidát na uprázdněné místo senátora. O křeslo v Senátu se tak s demokratem utká ultrakonzervativní advokát a vyhlášený odpůrce homosexuálních svazků Roy Moore. Trump mu na twitteru pogratuloval.

Montgomery (Alabama) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Luther Strange a prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Sečteno bylo již podle agentury Reuters všech 67 volebních okrsků. Moore získal 55 procent hlasů a jeho rival Luther Strange 45 procent.

Senátorské křeslo svým postupem do funkce ministra spravedlnosti uvolnil Jeff Sessions. Republikánské primárky vyvolávají celostátní pozornost. Zatímco za Mooreovým soupeřem Strangem stál Trump, Moorea podporoval prezidentův bývalý strategický poradce Steve Bannon. S ním se Trump v srpnu rozešel.

Volební výbory napojené na republikánské senátory investovaly do Strangeovy kampaně miliony dolarů. Prezident se za volbu Strangea opakovaně přimlouval a přijel ho do Alabamy osobně podpořit.

'Půjdou po mně'

Trump si podle amerických komentátorů dobře uvědomuje, že volby v Alabamě jsou testem jeho schopnosti oslovit republikánskou voličskou základnu, zejména její ultrakonzervativní část. Sám Trump novinářům řekl, že jeho angažovanost v alabamských volbách pro něj představuje velké riziko. "Když Luther Strange nevyhraje, půjdou po mně," vyjádřil podle agentury Reuters obavu z tlaku nacionalistické pravice.

Jejím reprezentantem je v očích většiny Američanů právě Bannon, který se po vyhazovu z Bílého domu vrátil do redakce polofašistického zpravodajského serveru Breitbart News, který sám založil.

Trump podepsal nová protiimigrační opatření, Severokorejci a občané Čadu nesmí do USA

Číst článek

Vítězovi primárek nicméně Trump na twitteru poblahopřál a vyzval ho k tomu, aby porazil demokratického kandidáta Douga Jonese v prosincových volbách. Moore je favoritem hlasování, neboť v konzervativní Alabamě nevyhrál demokratický kandidát od roku 1992.

Bannon uvedl, že vítězství někdejšího vysoce postaveného soudce může povzbudit další řadové kandidáty, aby se pokusili sesadit dobře finančně zajištěné republikány z jejich postů ve volbách do Kongresu příští rok. "Stát po státu uvidíte lidi, kteří budou následovat příkladu soudce Roye Moorea, lidi, kteří nepotřebují peníze od elit," řekl Bannon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme