Trumpovi muži: poradce pro komunikaci podal demisi, právníka čeká předvolání a o zetě se zajímá FBI

Ředitel komunikace Bílého domu Mike Dubke, který je vysokým poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa, podal po třech měsících ve funkci demisi. V úterý to oznámila Trumpova čelná poradkyně Kellyanne Conwayová. Dubke svůj odchod nezdůvodnil, americká média nicméně připomínají, že demisi podal v době, kdy Trumpova administrativa čelí problémům v souvislosti s vyšetřováním možných ruských zásahů do prezidentských voleb v USA či úniky citlivých informací z prezidentova okolí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

"Vyjádřil přání opustit Bílý dům," uvedla Conwayová s tím, že tak učinil ještě před první Trumpovou zahraniční cestou. Conwayová neupřesnila, k jakému datu Dubke úřad opustí.

Sám Dubke žádné podrobnosti k ohlášenému odchodu neuvedl. "Bylo mi obrovskou ctí sloužit prezidentu Trumpovi a jeho administrativě," sdělil v prohlášení.

Trump, který se v sobotu vrátil z devítidenní zahraniční cesty, která ho mimo jiné zavedla i do Evropy na summit NATO, se podle Reuters chystá obměnit část personálu v Bílém domě. Chystá se mimo jiné uvést do funkce nové poradce a také zkušené politické profesionály. Zdroje z Trumpova okolí uvádějí, že prezident chce do Bílého domu přivést i odborníky ze své volební kampaně.

Trumpova právníka čeká předvolání

Důvěrník a osobní právní zástupce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen odmítl vypovídat před Kongresem o svých vazbách na Rusko. Cohen to sdělil televizi ABC News. Kongres mu nyní zřejmě zašle oficiální obsílku, aby před zákonodárce předstoupil. Senátní výbor pro dohled nad tajnými službami, který se vyšetřováním ruské kauzy zabývá, již s takovým předvoláním souhlasil.

"Odmítl jsem pozvání, neboť žádost byla bídně formulovaná, přehnaně obecná a nebylo možné na ni odpovědět," sdělil Cohen televizi ABC News v e-mailovém prohlášení.
Senátní výbor pro tajné služby mezitím jednomyslně zplnomocnil svého republikánského předsedu Richarda Burra a nejvýše postaveného demokrata Marka Warnera, aby Cohenovi zaslali oficiální předvolání, pokud to uznají za vhodné.

V lednu média uvedla, že Cohen se loni v srpnu tajně sešel v Praze se zástupci Kremlu, aby s nimi navázal kontakt. Cohen se proti těmto zprávám ohradil a prohlásil, že nikdy v Praze nebyl.

O zetě Trumpa se zajímá FBI

Možné ruské snahy o ovlivnění amerických prezidentských voleb vyšetřuje několik výborů Kongresu USA a také Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Do centra pozornosti FBI se nově dostal také Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který podle médií usiloval o vytvoření tajného neoficiálního komunikačního kanálu s Ruskem. Trump tuto informaci považuje za falešnou zprávu, která je součástí snah zdiskreditovat jeho administrativu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme