Trumpův prezidentský rok: nesplněné sliby, nejméně spokojených Američanů a nekonečná kampaň

Američané se přesně před rokem dozvěděli, že se novým prezidentem stane Donald Trump. Co se mu za dvanáct měsíců podařilo prosadit? Spojuje, nebo rozděluje společnost a zvykl si na něj už svět? „Stále znovu překvapuje. I rok od zvolení vede permanentní prezidentskou kampaň. Stylem, ale i v tématech,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástup politiků nového typu nejen v USA, ale i v Evropě a České republice, je podle redaktora Aktuálně.cz Daniela Anýže způsoben tím, že ekonomický vývoj od konce studené války byl vítězný jen pro část společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký byl rok Trumpovy vlády? Ve vysílání Českého rozhlasu plus jej hodnotí šestice hostů

„Z toho vyplývá i nový styl vládnutí soustředěný do jediné silné osoby, která na sebe strhává pozornost," tvrdí Anýž.

„Když se zeptáte amerických voličů, zjistíte, že podle průzkumu s tím, jak Trump vykonává svůj úřad, souhlasí 37 procent Američanů, a naopak nesouhlasí 57 procent. Podle toho je na tom hůř než všech dvanáct prezidentů od konce 2. světové války, tedy od Trumana až k Obamovi," podotýká  profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igor Lukeš.

„Zajímavé ale je, že stejné průzkumy ukazují, že kdyby teď měl Trump kandidovat znovu proti Hillary, pravděpodobně by opět vyhrál,“ popisuje situaci v USA Lukeš.

Demokratická strana, stejně jako republikáni, prochází podle něj krizí identity, která je pokusem reagovat na rozdělení společnosti. Na dva tábory jsou rozdělené i obě strany.

Je Amerika rok po Trumpově zvolení opět velká? „Takhle ultimativně se to říct nedá, ale v jistých směrech se situace určitě zlepšila. Odrazilo se to i v náladě značné části obyvatelstva, pokud se týká jejích vlasteneckých vztahů k USA,“ říká Dušan Neumann, spolupracovník Českého rozhlasu v Pensylvánii.

Rozdíly uvnitř americké společnosti se ale podle Neumanna za Trumpova prezidentství prohloubily a zároveň ustal dialog mezi oběma protitábory. „Trump v kampani sliboval mnoho kontroverzních věcí, od zdi mezi USA a Mexikem až po clo na zboží z Číny," říká Neumann. „Prosadit se mu ale podařilo zatím jen velmi málo."

Bylo by lepší, kdybychom měli všichni zbraně, říká muž, který chodí ozbrojen i do kostela

Číst článek

Ani postavení USA v mezinárodní politice se podle expertů příliš nezměnilo.

„Pokud jde o sílu USA, je stále největší. Ale změnil se přístup řady zemí ke Spojeným státům kvůli tomu, jak Trump vykonává svou politiku. I po roce v úřadu ještě pořád není stabilní a předvídatelný aktér,“ hodnotí politický geograf Michael Romancov z Katedry politologie FSV UK. 

Hosty speciálu ve vysílání Českého rozhlasu Plus byli:

  • Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě
  • Dušan Neumann, spolupracovník ČRo v Potsville (Pensylvánie)
  • Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz
  • Petr Jedlička, analytik zahraničního dění a vedoucí rubriky Svět Deníku Referendum
  • Dominik Stroukal, ředitel Liberálního institutu
  • Michael Romancov, politický geograf z Katedry politologie Fakulty sociálních věd UK

Michael Rozsypal, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme