Trumpův volební tým nespolupracoval s Ruskem, vyplývá ze zprávy vyšetřovatele Muellera

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle amerického ministerstva spravedlnosti nedospěl k závěru, že Trumpův volební tým a jeho poradci koordinovali svou činnost s Ruskem. Vyplývá to z dopisu, který v neděli právním výborům Kongresu zaslal ministr spravedlnosti a generální prokurátor William Barr. Americký prezident závěry ze zprávy uvítal.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 23:00 24. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel FBI a zvláštní vyšetřovatel v aféře kolem ruského vlivu Robert Mueller

Exředitel FBI a zvláštní vyšetřovatel v aféře kolem ruského vlivu Robert Mueller | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Z dopisu, který shrnuje závěry Muellerovy zprávy, rovněž podle AP plyne, že Muellerovy důkazy nestačí k rozhodnutí o tom, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti. Barr uvedl, že Mueller vyhodnocení Trumpovy činnosti nechal na ministerstvu spravedlnosti.

Demokraté v USA vyzývají ministra spravedlnosti Barra, aby zveřejnil Muellerovu zprávu celou

Číst článek

„Žádné tajné dohody, žádné bránění výkonu spravedlnosti, absolutní a totální zproštění viny. Udržme Ameriku velikou,“ napsal Trump v prvním komentáři na twitteru od pátečního ukončení vyšetřování.

Méně spokojený byl naopak demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler, který řekl, že chce, aby Barr brzy o závěrech Muellerova vyšetřování vypovídal před výborem.

Nespokojení demokraté

„Ve světle velmi znepokojujících nesrovnalostí a konečného rozhodování na ministerstvu spravedlnosti po vydání Muellerovy zprávy, v níž prezidenta nezprostil obvinění, budeme chtít, aby v brzké budoucnosti Barr vypovídal před sněmovním právním výborem,“ uvedl Nadler s tím, že podle Barra Trump vlastně mohl bránit výkonu spravedlnosti; jen není dostatek důkazů, že tak činil cíleně, aby byl obžalován.

Podobně se vyjádřila také demokratická senátorka Kamala Harrisová, zatímco její stranická kolegyně, senátorka Elizabeth Warrenová připomněla, že zákonodárci hlasovali pro celé zveřejnění, nikoliv shrnutí Muellerovy zprávy.

Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016. Nyní svou práci ukončili a Mueller v pátek večer předal závěry ministrovi spravedlnosti Barrovi.

Za státní pohřeb McCaina mi nikdo nepoděkoval, postěžoval si Trump a dodal, že nebyl jeho fanouškem

Číst článek

Ten má nyní osud informací z ostře sledovaného vyšetřování ve své moci a rozhodl o tom, v jaké formě zjištění prezentovat Kongresu.

Barr uvedl, že spolu se svým náměstkem Rodem Rosensteinem dospěl k závěru, aniž by se zabýval ústavními otázkami týkajícími se vznesení obvinění proti úřadujícímu prezidentovi.

Muellerův tým v rámci vyšetřování podle Barrova dopisu vydal 2800 obsílek a 500 příkazů k domovním prohlídkám. Zaměstnal 19 právníků a 40 agentů FBI, analytiky, účetní a další experty. Tým vyslechl přibližně 500 svědků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme