Trumpův tým požaduje zastavení sčítání hlasů v Michiganu, Pensylvánii a také Georgii

Tým úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa napadl sčítání hlasů ve státech Michigan, Pensylvánie a Georgie. Žalobou požaduje ukončení počítání hlasů. K právním krokům se uchýlil, protože republikánští pozorovatelé údajně nemají přístup ke sčítání a chtějí, aby se situace zpřehlednila. Televize CNN přiřkla vítězství v klíčovém Michiganu Joeu Bidenovi.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 1:55 5. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou jen tak známé | Zdroj: Reuters

Trumpův volební tým v prohlášení sdělil, že v Michiganu vyplnil žalobu, ve které žádá pozastavení sčítání hlasů, dokud republikánští pozorovatelé nedostanou „smysluplný přístup“ k jejich otevíraní a sčítání.

O podvodu nejsou důkazy, Trump tímto tvrzením rozděluje společnost, říká právní analytička Wehleová

Číst článek

Přestože ve zveřejněném prohlášení mluví o již vyplněné žalobě, podle CNN o tom zatím nejsou žádné důkazy.

Stížnost měli vyplnit na michiganském soudu. Soudní zmocněnec pro soudní stížnosti Morgan Adams ale CNN oznámil, že soud dosud neobdržel žádnou podobnou žádost.  

Ředitel organizace prosazující liberální hodnoty Progress Michigan Lonnie Scott řekl, že pravým důvodem požadavku na pozastavení sčítání v Michiganu bylo zabránit agentuře AP a dalším médiím vyhlásit v tomto dalším klíčovém státě Bidenovo vítězství. To se však již stalo. Bidenův triumf a zisk 16 volitelů oznámily televize CNN, Fox i britská BBC. 

Mezi demokratickými pozorovateli je i Mark Brewer, který řekl, že je na místě sčítání a že republikánům v přístupu nikdo nebrání.

Stejnou žádost vyplnil Trumpův tým i v Pensylvánii. Ta patří ke klíčovým státům pro úspěch v prezidentských volbách, vítěz tam získá 20 volitelů.

One problem for Trump campaign... it's seeking to halt counting in some areas and encouraging counting in others, an inconsistency that would be noted by just about any judge hearing these cases... if they get to court.

21:23 – 04. 11. 2020

8652 58044

Zástupce šéfa Trumpovy kampaně Justin Clark ve středu oznámil, že volební tým „podal trestní oznámení na představitele kampaně demokratů za skrývání procesu sčítání před pozorovateli republikánů“.

Volební tým si přeje, aby bylo sčítání v Pensylvánii „dočasně zastaveno, dokud nebude situace smysluplně přehledná a republikáni se nebudou moci přesvědčit, že se hlasy sčítají podle zákona“.

Podle Clarka se bude volební tým také snažit zasáhnout do rozhodování nejvyššího soudu o termínu pro sčítání v Pensylvánii. Stát musí zpracovat 3,1 milionu hlasů zaslaných poštou a podle soudu na to má čas do pátku. Započítat se mohou jenom ty hlasy podané na poštu do volebního dne, tedy do 3. listopadu.

Volební kampaň nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa chce, aby také soud ve státu Georgia pozastavil sčítání hlasů po úterních prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Podle žaloby, kterou v Georgii podávají republikáni, si jeden z jejich pozorovatelů všiml, že jistý člen sčítací komise podezřele manipuloval s ještě nezpracovanými lístky.

Ve Wisconsinu byl Biden v projekcích prohlášen za vítěze, ale s velmi těsným výsledkem. Podle těchto údajů vyhrál nad Trumpem o něco více než o 20 tisíc hlasů. Trump tento stát získal v minulých volbách v roce 2016 také velmi těsně a měl zhruba o 22 tisíc hlasů víc než jeho soupeřka Hillary Clintonová.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme