Netanjahu otevřel na okupovaném území další židovskou osadu, jmenuje se Trumpův vrch

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli na okupovaných Golanských výšinách slavnostně otevřel novou židovskou osadu, pojmenovanou na počest amerického prezidenta Ramat Trump, tedy Trumpův vrch.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Golany jsou a navždy zůstanou izraelské,“ prohlásil Netanjahu podle agentury AFP a ocenil Trumpa jako „velkého přítele Izraele, který přijal rozhodnutí, která nikdy dříve nebyla přijata“ | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump 25. března uznal svrchovanost Izraele nad částí Golanských výšin, které židovský stát dobyl na Sýrii během šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 anektoval.

Izrael odstřeloval cíle Hamásu v Pásmu Gazy. Později dopadla raketa na prázdný dům v izraleském Sderotu

Číst článek

Tuto anexi však mezinárodní společenství neuznává. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

„Golany jsou a navždy zůstanou izraelské,“ prohlásil Netanjahu podle agentury AFP a ocenil Trumpa jako „velkého přítele Izraele, který přijal rozhodnutí, která nikdy dříve nebyla přijata“.

Na místě zatím žijí čtyři rodiny osadníků. Název osady odhlasovala vláda, která se pro tuto příležitost sešla ve stanu na severu Golanských výšin, a to za přítomnosti amerického velvyslance Davida Friedmana.

Na anektované části výšin žije 23 000 drúzů, což je arabsky hovořící muslimská menšina žijící rovněž v Sýrii a Libanonu, a asi 25 000 židovských osadníků.

Izrael od války v roce 1967 také okupuje Západní břeh Jordánu. V tamních osadách žije přes 400 000 Židů. Jejich výstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme