Trumpův zákaz přijímání uprchlíků skončil. Nová opatření budou zveřejněna brzy, zní z vlády

Spojené státy po vypršení čtyřměsíčního zákazu opět začínají přijímat uprchlíky, jejichž počet by však měl být nižší než v minulých letech. Informovala o tom agentura AP, podle níž v úterý skončila platnost dekretu prezidenta Donalda Trumpa, který až na výjimky zakazoval přijímání uprchlíků z jakékoli země. Americké úřady se nyní žadatele o azyl chystají podrobovat přísnějším prověrkám, dosud však nová pravidla nezveřejnily.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Zákaz byl součástí Trumpova protiimigračního dekretu, jehož platnost po řadě žalob potvrdil na konci června nejvyšší soud. Prezidentův výnos zakázal na 120 dní přijímání veškerých žadatelů o azyl, což soud poopravil a vyňal z něj lidi, kteří mají blízké vazby v USA. V úterý jeho platnost vypršela, aniž jej nahradila nová pravidla.

Nejvyšší soud USA souhlasí s mírným výkladem migračního dekretu

Číst článek

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí měly podle Trumpových představ během zmíněné čtyřměsíční doby vypracovat plán podrobnějšího prověřování uprchlíků, které by snížilo riziko možných teroristických útoků na území USA.

Nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí podle AP uvedl, že nová opatření budou zveřejněna velmi brzy. Podle předchozích vyjádření úřadů budou výrazně podrobnější prověrky dosavadních aktivit žadatelů či jejich sociálních vazeb.

Trump učinil z omezení počtu nově přicházejících migrantů a uprchlíků do USA jednou z priorit, na níž stavěl kampaň před loňskými prezidentskými volbami. Zatímco jeho předchůdce Barack Obama stanovil na fiskální rok končící letos v září limit 110 000 přijatých uprchlíků, Trump toto číslo po nástupu do funkce snížil na 45 000, což má být i strop pro další rok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme