Nejvyšší soud ve Wisconsinu odmítl Trumpovu stížnost na výsledky voleb

Nejvyšší soud amerického státu Wisconsin ve čtvrtek odmítl projednávání stížnosti, v níž právníci prezidenta Donalda Trumpa žádali zneplatnění více než 200 000 hlasů z nedávných voleb. Podle většiny soudního senátu musí případ nejdříve projít soudy nižší instance. Podle agentury AP čtvrteční rozhodnutí pravděpodobně pohřbilo Trumpovu snahu zvrátit volební porážku v klíčovém severním státě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump má čas na další protesty už jen do úterý. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Prezident žalobu podal v úterý poté, co wisconsinské úřady potvrdily výsledky, podle kterých zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to asi o 20 700 hlasů. Senát nejvyššího soudu projednávání stížnosti zamítl v poměru čtyř hlasů ku třem. Zda ji bude chtít Trump předložit nižšímu soudu, nebylo ihned jasné.

Nový neúspěch se zařadil k desítkám porážek, které Trump a jeho spojenci u soudů utrpěli během své povolební snahy změnit výsledky či zablokovat jejich vyhlašování. Prezidentův tábor si v šesti klíčových státech, kde Trump prohrál, stěžuje na nesrovnalosti, soudci ale veškerá obvinění v tomto směru smetli ze stolu.

Ministerstvo spravedlnosti nemá důkazy o rozsáhlých volebních podvodech. Trumpův tým to odmítá

Číst článek

Po nejvyšším soudu Wisconsinu požadoval šéf Bílého domu zneplatnění asi 221 000 hlasů odevzdaných ve dvou okresech. Trumpův štáb tvrdil, že má ‚jasné důkazy protiprávního jednání‘, ačkoli volební činitelé žádné problémy nenahlásili a přepočet hlasů v daných okresech předtím potvrdil původní čísla.

Odmítnutá žaloba také podle AP napadala procedury, které ve Wisconsinu fungují už roky a nikdy nebyly shledány protiprávními. Místní demokratický guvernér Tony Evers žalobu odsoudil jako ‚útok na naši demokracii‘.

Vítězství Bidena potvrdil v pondělí večer a bývalému viceprezidentovi tak přidělil deset volitelů Wisconsinu. Vyhlášení oficiálních výsledků už proběhlo i v dalších státech, kde Trump ty předběžné zpochybňoval, tedy v Georgii, Michiganu, Pensylvánii, Nevadě a Arizoně. Na další protesty poražený prezident mnoho času nemá, neboť veškeré povolební spory musí být na úrovni jednotlivých států urovnány do úterka. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme