'Celý svět sleduje naše setkání.' Severní a Jižní Korea se dohodly na konci jaderných zbraní a mírovém úsilí

Kim Čong-un (vlevo) a Mun Če-in v objetí. Vydrží jim? Podpisem Pchanmundžomské deklarace se zavázali, že ano. Nicméně není to zdaleka první mezikorejská deklarace v dějinách rozdělené Koreje... | Foto: Korea Summit Press Pool | Zdroj: Reuters

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se v pátek sešli v demilitarizovaném pásmu mezi oběma zeměmi. Výsledkem je dohoda, že chtějí úplně odstranit jaderné zbraně z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření však nepředložili. Přesto se obě země na pátečním summitu shodly na řadě kroků ke snížení napětí mezi oběma zeměmi. A to včetně potřeby mírové smlouvy.

Tento článek je více než rok starý.

Pchannmudžon (Aktualizováno: 15:00 27. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský prezident Mun Če-in letos na podzim navštíví severokorejskou metropoli Pchjongjang. Severní a Jižní Korea také uspořádají další setkání rodin rozdělených korejskou válkou z 50. let, ukončí propagandistické vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti a otevřou na hranici styčný úřad.

Jih proti Severu, čipy proti uhlí. Porovnejte si úspěchy i pády KLDR a Jižní Koreje

Číst článek

A příští měsíc by se měly konat mezikorejské vojenské rozhovory na vysoké úrovni.

„Myslím, že bychom měli slavit, že jsme se potkali. Celý svět se na naše setkání dívá,“ zdůraznil prezident Jižní Koreji.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na tiskové konferenci řekl, že oba státy musí pracovat ruku v ruce, aby překonaly obtíže. „Deklarace z Pchanmundžomu vyjadřuje naději a naplnění podpory a síly, kterou jste sledovali na tomto summitu. Přinese své ovoce.“

Přesné datum Munovy návštěvy stanoveno nebylo. Podle komuniké se ale vůdci Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky.

V severokorejském městě Kesong v blízkosti společné hranice bude vytvořen stálý styčný úřad, který usnadní komunikaci obou zemí. Obnovena budou také setkání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka z let 1950-53. Nejbližší schůzka členů rozdělených rodin by se mohla uskutečnit kolem 15. srpna, kdy oba korejské státy slaví výročí osvobození poloostrova od japonské nadvlády.

Zahraniční reakce

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvítal konání vrcholné schůzky mezi nejvyššími představiteli Severní a Jižní Koreje. Zároveň ale řekl, že od schůzky nečeká průlom, který by mohl vést k omezení severokorejských jaderných ambicí.

„To, co se děje, je velmi povzbuzující,“ řekl šéf britské diplomacie novinářům. Nemyslím si ale, že by ti, kdo znají historii severokorejských plánů na vývoj jaderné zbraně, byli v tuto chvíli příliš optimističtí. Každopádně je ale schůzka obou vůdců dobrou zprávou, dodal.

Jihokorejský prezident Mun če-in hostil severokorejského vůdce Kim Čong-una v jihokorejské části Pchamundžomu na ostře stežené hranici Severní a Jižní Koreje. Jde o třetí vrcholný summit v dějinách, ale vůbec poprvé, kdy se konal na území Jižní Koreje; první dva summity hostil zesnulý Kim Čong-il v Pchjongjangu.

Historický první krok Kim Čong-una do Jižní Koreje uvítal Mun Če-in stiskem ruky a úsměvem, neplánovaně pak také na okamžik vstoupil na území KLDR. Následovalo slavnostní zahájení summitu s přehlídkou jihokorejské čestné stráže.

mls, daj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme