Trvalý pobyt pro unijní občany a delší splácení závazků. Evropská unie zpřísnila podmínky brexitu

Evropská unie zpřísnila své podmínky pro jednání s Brity o odchodu z unie. Vyplývá to z upravených návrhů, které má Radiožurnál k dispozici. Jejich konečnou verzi schválí v Lucemburku unijní ministři odpovědní za evropskou problematiku.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské instituce se kvůli brexitu musí stěhovat.

Evropské instituce se kvůli brexitu musí stěhovat. | Foto: pixabay.com

Unie bude podle upravených návrhů po Británii požadovat zachování všech dosavadních práv pro všechny unijní občany, kteří se na ostrovech usadí před brexitem.

Po pěti letech života ve Spojeném království pak tito Evropané mají dostat právo na trvalý pobyt. Londýn přitom odchodem z unie chce přistěhovalectví omezovat stejně jako se zbavit plateb do evropského rozpočtu.

Unie ale po něm bude chtít splácet jeho závazky až do konce roku 2020, tedy déle než rok po samotném vystoupení.

Velká Británie formálně odstartovala proces vystoupení z Evropské unie 29. března. Na blížícím se summitu by země unie měly dát mandát Evropské komisi, aby za ně vyjednávala. Podle BBC by rozhovory měly začít na přelomu května a června.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme