Trýznitelka vězňů z Abú Ghrajbu dostala šest měsíců

Americká vojákyně Sabrina Harmanová dostala trest šesti měsíců vězení za týrání vězňů v trestnici Abú Ghrajb v Iráku. Rozhodl o tom vojenský soud na základně Fort Hood v Texasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabrina Harmanová | Zdroj: ČTK

Porota amerického vojenského tribunálu o den dříve rozhodla, že desátnice Sabrina Harmanová je vinna ve smyslu obžaloby. Navrhla přitom soudu, který rozhoduje o výši trestu, její uvěznění na půl roku.

Žaloba naproti tomu navrhovala tři roky vězení, maximální sazba byla 5,5 roku. Harmanové bylo uznáno snížení trestu o 51 dní, po které byla v soudní vazbě. Na druhé straně dostane výpověď z armády za nevhodné chování.

Sedmadvacetiletá rezervistka z města Lorton ve státě Virgínie se objevila se na fotografiích, které loni zveřejnil americký tisk a které ukazovaly mučení iráckých vězňů americkými vojáky v iráckém Abú Ghrajbu.

Harmanová byla mimo jiné obviněna z toho, že přinutila vězně stát na bedně s dráty v ruce a vyhrožovala mu, že pokud spadne, bude usmrcen elektrickým proudem. Snímek tohoto muže s pytlem přes hlavu i další fotografie vyvolaly pobouření po celém světě a oslabily postavení Američanů v oblasti.

Ze sedmi vojáků obžalovaných kvůli týrání v Abú Ghrajbu jich bylo dosud odsouzeno pět: loni v květnu dostal seržant Jeremy Sivits rok vězení, v říjnu Frederick osm let a také v říjnu byla odsouzena desátnice Megan Ambuhlová.

Letos v lednu dostal desátník Charles Graner deset let a v únoru seržant Javal Davies šest měsíců vězení. Případ nejznámější obžalované, svobodnice Lynndie Englandové, dosud nebyl uzavřen.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme