Trýznitelka vězňů z Abú Ghrajbu dostala šest měsíců

Americká vojákyně Sabrina Harmanová dostala trest šesti měsíců vězení za týrání vězňů v trestnici Abú Ghrajb v Iráku. Rozhodl o tom vojenský soud na základně Fort Hood v Texasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabrina Harmanová | Foto: ČTK

Porota amerického vojenského tribunálu o den dříve rozhodla, že desátnice Sabrina Harmanová je vinna ve smyslu obžaloby. Navrhla přitom soudu, který rozhoduje o výši trestu, její uvěznění na půl roku.

Žaloba naproti tomu navrhovala tři roky vězení, maximální sazba byla 5,5 roku. Harmanové bylo uznáno snížení trestu o 51 dní, po které byla v soudní vazbě. Na druhé straně dostane výpověď z armády za nevhodné chování.

Sedmadvacetiletá rezervistka z města Lorton ve státě Virgínie se objevila se na fotografiích, které loni zveřejnil americký tisk a které ukazovaly mučení iráckých vězňů americkými vojáky v iráckém Abú Ghrajbu.

Harmanová byla mimo jiné obviněna z toho, že přinutila vězně stát na bedně s dráty v ruce a vyhrožovala mu, že pokud spadne, bude usmrcen elektrickým proudem. Snímek tohoto muže s pytlem přes hlavu i další fotografie vyvolaly pobouření po celém světě a oslabily postavení Američanů v oblasti.

Ze sedmi vojáků obžalovaných kvůli týrání v Abú Ghrajbu jich bylo dosud odsouzeno pět: loni v květnu dostal seržant Jeremy Sivits rok vězení, v říjnu Frederick osm let a také v říjnu byla odsouzena desátnice Megan Ambuhlová.

Letos v lednu dostal desátník Charles Graner deset let a v únoru seržant Javal Davies šest měsíců vězení. Případ nejznámější obžalované, svobodnice Lynndie Englandové, dosud nebyl uzavřen.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme