Tsipras se vrací do premiérského křesla, jeho Syriza získala přes 35 procent hlasů

Řekové dále důvěřují levicové Syrize. Podle výsledků po sečtení více než 99 procent hlasů odevzdaných v předčasných volbách získala strana 35,46 procenta odevzdaných hlasů. Do premiérského křesla se tak vrací šéf Syrizy Alexis Tsipras. Konzervativní Nová demokracie, které průběžné výsledky přiřkly zisk 28,01 procenta, už uznala svou porážku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexis Tsipras slaví vítězství v řeckých volbách | Zdroj: Reuters

„Tohle je vítězství lidu, který Syrize dal jasný mandát ke čtyřletému vládnutí. Čeká nás ale tvrdá práce," prohlásil mezi svými stoupenci staronový premiér.

Tsiprasovi příznivci slavící v centru Atén pak přivítali i předsedu budoucího koaličního partnera Syrizy Panose Kammenose z Nezávislých Řeků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecko dál povede koaliční vláda v čele s Alexisem Tsiprasem. Oslavy jeho příznivců sledoval v ulicích Atén Robert Mikoláš

Naopak pochmurná nálada panovala v táboře konzervativců. „Volební výsledek vypadá jasně: Syriza a pan Tsipras vítězí. Gratuluji mu a vyzývám ho, aby vytvořil vládu," uvedl po oznámení výsledků předseda Nové demokracie Vangelis Meimarakis.

Předvolební průzkumy přitom naznačovaly, že výsledek bude velmi těsný. Tsiprase ale nakonec volili i mladí lidé, kteří tvoří největší zástupy nezaměstnaných a s dalšími reformami nesouhlasí. Šéfa Syrizy pak podpořili i obyvatelé ostrovů, přestože kvůli přijatému úspornému balíčku přicházejí o daňové zvýhodnění.

Alexis Tsipras přivítal předsedu budoucího koaličního partnera Syrizy Panose Kammenose z Nezávislých Řeků

Do parlamentu se nakonec dostalo celkem osm stran včetně neofašistického Zlatého úsvitu a komunistů. Lidová jednota, která se před volbami odštěpila od Syrizy, zůstala těsně pod tříprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

Volební účast byla na řecké poměry velmi nízká. Hlasování ignorovalo více než 40 procent z téměř deseti milionů oprávněných voličů.

Řečtí voliči dali druhou šanci Syrize. Její soupeř už přiznal porážku

Číst článek

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli.

Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu. Syriza se pak stala terčem kritiky veřejnosti za porušení slibů.

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme