Tsiprasova vláda podává demisi, Řecko čekají další předčasné volby

Řecký premiér Alexis Tsipras podal s vládou demisi a požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb. Vyjednáním podmínek nového záchranného programu vláda podle premiéra vyčerpala svůj mandát a Řekové teď musí znovu rozhodnout, kdo má vést zemi dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující levicový premiér v televizním projevu přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout cílů ani dohody s mezinárodními věřiteli, kterou si jeho strana vytyčila.

Zároveň ale řekl, že to bylo to nejlepší, čeho šlo ve vyjednávání docílit. "Jsem hrdý na boj, který jsem vedl. Evropa již není stejná jako dřív. Moje svědomí je čisté," řekl svým spoluobčanům v přímém přenosu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecká vláda podala demisi, v zemi budou předčasné volby. Situaci popsala tamní spolupracovnice Soňa Dorňáková Stamu

Novou tříletou dohodu o záchranném programu, kterou Tsipras prosadil navzdory odporu části své vlastní strany Syriza, bude podle něj nutné dodržet. Jejím konečným cílem je nezávislost země na věřitelích.

Tsipras prohlásil, že hranice mandátu získaného v lednu byly nyní překonány. Voliči prý musejí nyní posoudit, zda je nynější dohoda dostatečná k tomu, aby zemi vyvedla ze závislosti na vnější pomoci provázené tvrdými ekonomickými reformami.

Volby budou zřejmě 20. září

Po dohodě o záchranném programu má řecký lid podle odstupujícího premiéra nyní rozhodnout, který z politiků je nejvhodnější k tomu, aby co nejlépe vyjednal snížení obřích řeckých dluhů a provedl hluboké reformy v zemi.

Řeky tak letos čeká již druhé předčasné hlasování. Podle řeckých médií by se volby měly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.

Na oznámení demise vzápětí reagovala hlavní opoziční strana Nová demokracie s tím, že je na volby připravená.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme