Počet obětí vlny tsunami v Indonésii stoupl na 373, přes 1400 lidí utrpělo zranění

Počet obětí víkendové vlny tsunami v Indonésii vzrostl na 373, v pondělí o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na indonéskou agenturu pro přírodní katastrofy. Dosud se uvádělo 281 mrtvých. Přes 1400 lidí bylo při neštěstí zraněno a více než stovka osob se stále pohřešuje, uvedla AP.

Jakarta (Aktualizováno: 14:18 24. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři prohledávají trosky domů

Záchranáři prohledávají trosky domů | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem tsunami.

Vlna tsunami si v Indonésii vyžádala 222 mrtvých a přes 800 zraněných, Češi mezi nimi nejsou

Číst článek

Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny tsunami, o život tehdy přišlo na 36 000 lidí.

Mluvčí Sutopo Purwo Nugroho již dříve připustil, že obětí může být víc, protože z některých postižených míst zatím nepřišly informace. „Tsunami mohla nejhůř postihnout obyvatele ostrůvků v Sundském průlivu,“ řekl.

Kondolence z Česka

Indonéské úřady dosud uváděly, že mezi oběťmi nejsou žádní cizinci a všichni mrtví jsou Indonésané. Český prezident Miloš Zeman v neděli kondoloval indonéskému prezidentovi a jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.

„Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě,“ napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120 000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 000 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme