Tsunami v Indonésii spláchla Čecha na motorce, z moře se mu podařilo dostat

Vlna tsunami, která v pátek zasáhla indonéský ostrov Sulawesi, spláchla z motorky českého občana. Uvedl to Robert Řehák z ministerstva zahraničí. Na konzulární pohotovost českého velvyslanectví se v sobotu kvůli českému turistovi obrátila jeho přítelkyně. Muži se podařilo z moře dostat. V oblasti je hlášeno na 191 českých občanů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky vlny tsunami v oblasti Palu.

Následky vlny tsunami v oblasti Palu. | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Černínský palác má informace o dvou turistech pobývajících na ostrově Sulawesi, jsou v pořádku.

Tisíce zhroucených domů. Zemětřesení v Indonésii má přes 800 obětí, úřady čekají jejich prudký nárůst

Číst článek

Čecha spláchla vlna v oblasti Palu při jízdě na motorce. Z moře se mu podařilo dostat, uvedlo ministerstvo. Konzulovi, který se s českým turistou telefonicky spojil, řekl ještě o dalším českém občanovi, ten by však měl být v oblasti mimo ohrožení.

Ministerstvo kontaktovalo 191 českých občanů zaregistrovaných v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, pozn. red.). „Zatím nemáme informace o zraněných českých občanech,“ potvrdil v neděli Robert Řehák z ministerstva zahraničních věcí.

Český ministr zahraniční Jan Hamáček (ČSSD, kandiduje v komunálních volbách, pozn. red.) vyjádřil soustrast rodinám obětí tragédie v Indonésii a pověřil české velvyslanectví v Jakartě, aby zajistilo potřeby indonéské strany. Ministerstvo je připraveno pomoci v koordinaci s krizovým centrem Evropské unie.

Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast Indonésii a rodinám obětí zemětřesení a tsunami. Pověřil jsem české velvyslanectví v Jakartě, aby zjistilo potřeby indonéské strany. @Ministerstvo zahraničních věcí je připraveno pomoci v koordinaci s krizovým centrem #EU.

23:04 – 29. 09. 2018

6 24

Podle nedělní bilance, kterou oznámila indonéská národní agentura pro řešení krizových situací, si zemětřesení a následná vlna tsunami vyžádaly na 832 obětí.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, kde žije asi 600 000 lidí. Podle mluvčího indonéské agentury Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává mnoho lidí pod troskami zřícených domů.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná tsunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Odhaduje se, že katastrofa postihla až dva miliony lidí. Obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů.

Výběr největších zemětřesení v Indonésii za posledních 50 let

Řazeno podle počtu obětí:

  • 230 000 - 26. prosince 2004 - Otřesy o síle 9,2 stupně s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolaly mohutné vlny cunami, které zpustošily pobřeží 14 asijských (jen v Indonésii zemřelo kolem 160 000 lidí) a východoafrických zemí. Jedna z největších přírodních katastrof vůbec si vyžádala i životy osmi Čechů.
  • 5782 - 27. května 2006 - Zemětřesení o síle 6,4 stupně postihlo bývalé indonéské hlavní město Yogyakartu a jeho okolí na ostrově Jáva.
  • 2500 - 12. prosince 1992 - Zemětřesení o síle 6,8 stupně doprovázené vlnami cunami zasáhlo indonéský ostrov Flores.
  • 1314 - 28. března 2005 - Zemětřesení o síle 8,6 stupně zasáhlo západní pobřeží ostrova Sumatra a další přilehlé ostrovy. Symbolem zkázy se pak stal zničený ostrov Nias.
  • 1117 - 30. září 2009 - Zemětřesení o síle 7,6 stupně zdevastovalo desítku okresů v provincii Západní Sumatra včetně její metropole Padangu. Značnou část obětí měly na svědomí sesuvy půdy.
  • nejméně 832 - 28. září 2018 - Zemětřesení o síle 7,5 stupně a následná vlna cunami zasáhly ostrov Sulawesi. Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, mnoho lidí zůstává pod troskami.
  • 668 - 17. července 2006 - Zemětřesení o síle 7,7 stupně vyvolalo přívalovou vlnu cunami, která pak zasáhla Jávu.
  • 573 - 15. července 1976 - Ostrov Bali zasáhly otřesy o síle 6,5 stupně.
  • 513 - 5. srpna 2018 - Zemětřesení o síle 6,9 stupně na turisty hojně vyhledávaném ostrově Lombok. Silné otřesy půdy doprovázené sesuvy pokračovaly i v dalších dnech.
  • 450 - 25. října 2010 - Otřesy půdy v oblasti ostrovů Mentawai, které měly sílu 7,7 stupně, doprovázelo obnovení činnosti sopky Merapi. Otřesy vytvořily cunami, která dosahovala až šesti metrů.
  • 422 - 25. června 1976 - Zemětřesení o síle 7,1 stupně zasáhlo největší indonéskou provincii Papua.
  • 305 - 19. ledna 1981 - Otřesy o síle 6,8 stupně zasáhly provincii Papua.

Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme