‚Důkaz nade vši pochybnost.‘ Pod nemocnicí Šifá jsme objevili 55 metrů dlouhý tunel, tvrdí Izrael

Izraelská armáda v neděli oznámila, že v podzemí nemocnice Šífa v Pásmu Gazy nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o kterém se domnívá, že ho využívalo radikální hnutí Hamás. Podle ní to dokazuje tvrzení izraelských tajných služeb, že Hamás měl pod nemocnicí své vojenské zázemí, píše server The Times of Israel. Palestinské teroristické hnutí to dlouhodobě odmítá. Izraelští vojáci tunel nalezli při prohledávání nemocnice.

Sledovali jsme online Tel Aviv/Gaza (Aktualizováno: 23:38 19. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská armáda tvrdí, že objevila pod nemocnicí Šífa tunel Hamásu

Izraelská armáda tvrdí, že objevila pod nemocnicí Šífa tunel Hamásu | Foto: Israel Defense Forces | Zdroj: Reuters

Podle sdělení armády se „tunel nalézá zhruba deset metrů pod povrchem a na jeho konci jsou obrněné dveře“. „Tento druh dveří používá teroristická organizace Hamás, aby zabránila vstupu našich jednotek do svých velitelských stanovišť a podzemních struktur,“ uvedla izraelská armáda. Zveřejnila také snímek údajného tunelu, který ale nejde nezávisle verifikovat.

Tunel je podle vojáků dalším „důkazem nade vši pochybnost“, že palestinské hnutí Hamás používalo největší nemocnici v Pásmu Gazy pro své vojenské účely. Tím si podle armády udělalo ze zařízení živý štít. Hamás dlouhodobě popírá, že má své vojenské základny v nemocnicích.

Bez vody i léků. V nemocnici Šífa zůstává 291 pacientů, OSN evakuovala třicítku novorozenců

Číst článek

Izraelská armáda v neděli večer zveřejnila videa, o který tvrdí, že pochází z bezpečnostních kamer v nemocnici. Podle izraelských představitelů jsou na snímcích vidět dva lidé, které unesli ozbrojenci hnutí Hamás při útoku ze 7. října.

Jedná se o jednoho nepálského a jednoho thajského občana. Jeden z nich je při tom viditelně zraněn a leží na lůžku. Tyto záznamy dokazují, že teroristická skupina Hamás použila nemocnici Šífa jako teroristické zařízení v samotný den masakru (míněno 7. října), uvedla armáda.

Izraelská armáda také zveřejnila svou rekonstrukci posledních dnů života devatenáctileté vojačky, jejíž tělo nalezla nedaleko nemocnice Šífa. Na základě zprávy patologa a zjištění tajných služeb se armáda domnívá, že vojačka byla zabita příslušníkem hnutí Hamás přímo v nemocnici.

Tam se dostala po úderu izraelské armády na byt, kdy jí Hamás držel v zajetí. Podle mluvčího Daniela Hagariha zranění způsobená úderem neohrozila život vojačky. Hamás naopak tvrdí, že žena zemřela právě kvůli útoku armády.

Tři stovky pacientů

Největší nemocnici v Pásmu Gazy od soboty opustilo několik tisíc pacientů, lékařů i lidí, kteří tam nalézali úkryt. V zařízení zůstávají tři stovky pacientů, které nebylo možné zatím převést, a několik desítek zdravotníků, píše agentura Reuters.

Evakuujte se, máte hodinu, nařídili Izraelci v nemocnici Šífa. Armáda informace AFP popírá

Číst článek

Mise expertů OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla v sobotu, že nemocnice nemůže dále fungovat, protože jí chybí voda, jídlo, elektřina i paliva.

Během neděle armáda také informovala, že při vojenských zásazích v Pásmu Gazy zemřeli další její vojáci. Celkový počet izraelských vojáků, kteří od 7. října zahynuli v Pásmu Gazy, tak vystoupal na 64.

V neděli zdravotníci začali evakuaci zhruba tří desítek předčasně narozených dětí. Děti byly převezeny na jih Pásma Gazy a v pondělí bych se jich měla ujmout egyptská porodnice u hraničního přechodu Rafáh.

job, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme