Tunel u katedrály v Barceloně je opět předmětem sporů

V Barceloně se opět debatuje o stavbě železničního tunelu, který má vést necelé čtyři metry od Gaudího slavné katedrály Sagrada Familia. Mnozí architekti už léta upozorňují, že při stavbě tunelu se může katedrála poškodit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelona | Foto: Bicloch

Aktivisté natočili film, jak by vypadalo zřícení katedrály, mluví se o útoku na kulturu nejhrubšího zrna. V březnu se přesto začalo kopat. Teď ale odpůrci tunelu zaznamenali úspěch: španělský parlament dal stavbu s okamžitou platností pozastavit.

Nezávislí experti zatím mají vymyslet alternativní železniční trasu.

„Má jít o důležité spojení Barcelony a celého východního Španělska s Francií, a tím pádem i s celou Evropou. Trvalo celá desetiletí, než byl plán schválen a bylo by bylo škoda, kdyby z něho sešlo. Věřím hlavně poslednímu závěru inženýrů z UNESCO, podle nichž je tunel v pořádku,“ sdělila spisovatelka žijící v Barceloně Monika Zgustová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzním tunelu v Barceloně mluvila na Rádiu Česko spisovatelka Monika Zgustová

Politici a experti už předvedli kolem stavby kontroverzního tunelu řadu názorových kotrmelců, které, zdá se, stále pokračují.

„Stavba je vládní projekt, který schválil už v devadesátých letech lidovecký kabinet. Lidovci jsou nyní v opozici a paradoxně se staví proti realizaci tunelu. Katalánští představitelé byli rovněž proti stavbě, ale následně byli zas pro něj. Před dvěma dny pak rozhodl nejvyšší tribunál, že stavba bude v pořádku a nikomu neuškodí. Ustavila se komise jedenadvaceti expertů, kteří budou vše sledovat,“ vysvětlila Zgustová.

Architekti se bojí, že by tunel u chrámu mohl pohnout písčitým podložím základů kostela. Důsledkem by mohlo být částečné zřícení katedrály. Další problém by mohly představovat vibrace z vlaků.

Gaudího katedrála Svaté Rodiny navíc stále není dostavěná. „Ale zvnějšku vypadá jako zcela dokončená. V roce 2025 má být definitivně dostavěna,“ dodala spisovatelka z Barcelony.

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme