Tunely pod Walbrzychem ukrývají 'zlatý vlak' nacistů, potvrdila polská vláda

V polském Walbrzychu, nedaleko českých hranic, je živo. Polská vláda totiž potvrdila, že opravdu existuje takzvaný zlatý vlak. Někde v tunelech pod městem ho ukryli nacisté, a údajně vezl drahocenný náklad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Walbrzych skrývá tajemný vlak nacistů. Potvrdila to polská vláda

Polský Walbrzych skrývá tajemný vlak nacistů. Potvrdila to polská vláda | Zdroj: Reuters

Po potvrzení existence takzvaného zlatého vlaku prudce vzrostl počet návštěvníků místního zámku a podzemních komplexů vybudovaných nacisty. A obyvatele města nečekaný zájem těší.

„Bude to reklama pro město,“ říká u fontány na malebném walbrzyšském náměstí pan Franek.

Místní si ale kladou otázku, proč trvalo tak dlouho od konce války, než polská vláda existenci vlaku potvrdila. Podle nich je možné, že stát neměl zájem na tom, aby tento vlak připadl vítězným mocnostem druhé světové války.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemný „zlatý vlak“ přitahuje turisty do polského Valbřichu. Na místo vyrazil i zpravoda Vít Pohanka

Tyto teorie i samotná existence vlaku, který nacisté ukryli v podzemním tunelu někde v okolních kopcích, dodává zdejšímu kraji exotické kouzlo. Úřady kvůli tomu už varovaly amatérské zlatokopy, aby po vlaku nepátrali na vlastní pěst.

Walbrzych se kvůli tajemnému vlaku teď musí připravit na příval turistů. Město je ale zvyklé, nedaleký zámek Książ už dlouho patří k nejpopulárnějším turistickým destinacím v Polsku.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme